Yad Vashem, nezaobilazno mjesto za državnike koji dolaze u Jeruzalem

Autor:

Zagreb, 27.01.2019. - Dan holokausta svake godine kod spomenika Mojsiju na zagrebaèkom Mirogoju okupi nevelik broj èuvara sjeæanja na najveæe stradanje u Drugom svjetskom ratu, koje s pa¾njom prate njihovi potomci u Izraelu, posebno osjetljivi na revizionizam i negacije zloèina. Na fotografiji Muzej sjeæanja na holokaust - Yad Vashem.
foto HINA/ Ivo LUÈIÆ/ ml

HINA/ Ivo LUČIĆ

Yad Vashem, memorijalni centar holokausta u Jeruzalemu, u četvrtak ugošćuje četrdesetak svjetskih lidera kako bi se na tom mjestu obilježila 75. obljetnica oslobađanja nacističkog koncentracijskog logora Auschwitza u kojem je pogubljeno više od milijun Židova.

Memorijalni centar utemeljen 1953. državna je institucija čiji je temeljni cilj očuvati sjećanje na genocid nad židovskim narodom počinjen u Drugom svjetskom ratu.

Za svakog stranog državnika koji dolazi u Jeruzalem, Yad Vashem je nezaobilazna postaja. Danas se u njemu okuplja 45 svjetskih čelnika na Svjetskom forumu o holokaustu.

U središtu kompleksa Yad Vashem koji se prostire na 20 hektara u šumi, Muzej holokausta prima gotovo milijun posjetitelja godišnje, kazala je Iris Rosenberg, njegova glasnogovornica.

“Yad Vashem je najveći memorijalni centar Shoe u svijetu”, pojašnjava ona. Osim turista, “znanstvenici i povjesničari dolaze učiti o genocidu, a međunarodna škola za učenje o holokaustu prima stotine studenata i učenika iz cijelog svijeta”.

Posjetitelji u muzeju u koji je ulaz besplatan mogu vidjeti rekonstrukciju dijela Varšavskog geta, maketu logora Auschwitz-Birkenau, fotografije preživjelih koje su slikali saveznici kada su oslobodili logore. Oni slijede put koji, uz pomoć fotografija, filmova i predmeta iz tog razdoblja, priča povijest Shoe, od uspona nacizma u Njemačkoj 30-tih godina prošlog stoljeća do oslobađanja koncentracijskih logora 1945. Posjet završava izlaskom na veliku šetnicu koja gleda na Jeruzalem.

Od 1963. misija Yad Vashema je pokazati zahvalnost Države Izrael onima koji su spasili Židove od nacista i pritom riskirali vlastiti život. Ti heroji dobivaju naziv Pravednici među narodima i njihova imena ispisuju se na kamene zidove u šumi uz memorijalni centar.

Druga je misija Yad Vashema potraga za imenima svih žrtava Shoe.

U Dvorani imena izloženi su registratori s identitetima milijuna identificiranih žrtava genocida, u dijelu podignutom u spomen na ubijenu djecu gore svijeće.

Knjižnica Yad Vashema ima pak preko 120.000 knjiga na 54 jezika.

Više od milijun žrtava i dalje je nepoznato i Yad Vashem nastavlja istraživati po arhivima koji su mu dostupni kako bi kompletirao svoju bazu podataka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.