WWF za novi plan oporavka mediteranske sabljarke

Autor:

Rijeka, 16.10.2008 - Jutros je mnoge rijeèane koji su pohodili ribarnicu na glavnoj tržnici zadivio ulov sabljarke od 80 kilograma koja je ulovljena u vodama srednje Dalmacije.
foto FaH/ Miljenko KLEPAC

Povodom zatvaranja dvadesetog sastanaka Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna u Vilamouri u Portugalu, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature) pozdravlja napore da se postigne dogovor o planu oporavka mediteranske sabljarke u idućih 15 godina, ali poručuje kako je i dalje potreban oprez.

“S obzirom da se stokovi ove prepoznatljive vrste pretjerano izlovljavaju već 30 godina, taj potez je važan prvi korak, ali mnogo toga još treba učiniti”, poručuje WWF.

Direktor Mediteranske morske inicijative WWF-a Giuseppe Di Carlo kaže kako je uspostava plana oporavka, koji uključuje formiranje kvota i smanjenje ulova do 15 posto u pet godina, razdoblja zabrane ulova i druge tehničke mjere koje se odnose na ribarsku opremu za smanjivanje utjecaja na nedoraslu ribu, korak u pravom smjeru.

Nakon prijedloga Europske komisije, ugovorne strane dogovorile su ulovnu kvotu od 10.500 tona u 2017. i postupno smanjenje za 15 posto u pet godina, od 10.185 tona u 2018. do 8925 tona u 2022. Ranije ove godine, znanstveni odbor Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna preporučio je hitno i značajno smanjenje ulova mediteranske sabljarke koji uključuje čak do 70 posto nedorasle ribe.

S obzirom da se Svjetski dan ribarstva poklapa sa zatvaranjem sastanka, WWF je skrenuo pozornost na napredak postignut s drugim kritičnim vrstama, poput tune u istočnom Atlantiku i Mediteranu, čiji će plan oporavka ostati gotovo neizmijenjen do nove procjene statusa stoka, koji nastupa iduće godine te će biti u suglasnosti sa stavom znanstvenika.

Istodobno, očekuje se da nova shema upravljanja tunjem dugokrilcem koja uključuje i mjere za kontrolu uzgoja, postane primjer za ostala ribarstva, uključujući i tropske vrste tuna.

U WWF-u kažu kako je na sastanku Međunarodne komisije također po prvi puta prihvaćeno formiranje kvota za izlov morskog psa modrulja u sjevernom Atlantiku na iznos od 39.102 tone. Ističu kako bi taj povijesno značajan potez mogao predstavljati osnovu za budući višegodišnji plan upravljanja ribarstvom, sa ciljem osiguranja održivosti.

Međunarodna komisija za zaštitu atlantskih tuna sastoji se od 51 ugovorne stranke, uključujući i SAD, Japan te Europsku uniju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)