WHO osnovao centar u kojem će siromašne zemlje naučiti kako izraditi cjepivo ili lijek protiv koronavirusa

Autor:

12.11.2020., Zagreb - Ilustracija -  istrazivanje cjepiva za covid-19. Americka farmaceutska tvrtka Pfizer objaviila je u ponedjeljak da je njihovo cjepivo za koronavirus izuzetno efektivno, tocnije efektivnije od 90%. Pfizer cjepivo razvija u suradnji s njemackom tvrtkom BioNTech. Na temelju najava, dvije tvrtke bi do kraja godine mogle isporuciti do 50 milijuna doza cjepiva u svijetu te do 1,3 milijarde doza u 2021. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je u srijedu da je u Južnoj Koreji osnovala centar za izobrazbu zemalja s niskim i srednjim prihodima koje žele proizvoditi vlastita cjepiva protiv koronavirusa i lijekove.

Novi centar za izobrazbu osnovan je nakon što je UN-ova agencija osnovala središte za transfer tehnologije u Cape Townu prošle godine kako bi se tvrtkama iz siromašnih zemalja i zemalja sa srednjim prihodima prenijelo znanje za proizvodnju cjepiva protiv covida-19 na osnovi mRNK tehnologije.

Novi centar u predgrađu Seula obrazovat će stručnjake onih zemalja koje žele proizvoditi vlastita cjepiva, inzulin i monoklonska antitijela, rekao je novinarima glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Centar u Južnoj Koreji već provodi obuku za tvrtke koje imaju sjedište u zemlji, a sada će primati i stručnjake iz drugih zemalja.

WHO je objavio također da će još pet zemalja – Bangladeš, Indonezija, Pakistan, Srbija i Vijetnam – dobiti potporu iz centra za transfer mRNK tehnologije iz Južnoafričke Republike.

Prošli tjedan, šest afričkih zemalja, Egipat, Kenija, Nigerija, Senegal, Južnoafrička Republika i Tunis, potpisali su prvi u Africi ugovor o prijenosu tehnologije za proizvodnju mRNK cjepiva po međunarodnim standardima.

Tedros je rekao da je do sada 20 zemalja izrazilo interes za izobrazbu za proizvodnju mRNK cjepiva u Južnoafričkoj Republici.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.