U listopadu i studenome porast će broj umrlih od koronavirusa u Europi, predvidio je dužnosnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
“Stvari će postati teže. U listopadu i studenom vidjet ćemo višu stopu smrtnosti”, rekao je voditelj europskog ureda WHO-a Hans Kluge u razgovoru za France presse u trenutku kada broj zaraženih u Europi raste, premda je dnevni broj umrlih za sada uglavnom stabilan.
“Ovo je trenutak u kojemu zemlje ne žele čuti takve loše vijesti, i razumijem to”, kazao je Kluge u intervjuu za France Presse, naglašavajući da želi poslati “pozitivnu poruku” kako će pandemija “završiti, prije ili kasnije”.
Više od pedeset članica europskog ogranka WHO-a danas i sutra raspravljaju kako odgovoriti na pandemiju i pokušavaju dogovoriti općenitu petogodišnju strategiju borbe.
No Kluge upozorava one koji misle da će pronalazak cjepiva okončati pandemiju. “Cijelo vrijeme slušam: ‘Cjepivo će zaustaviti pandemiju.’ Naravno da neće!”, komentirao je.
“Ne znamo čak ni to hoće li cjepivo pomagati svima. Postoje znakovi da bi moglo pomoći jednoj skupini ljudi, ali ne i drugoj. Pa ako budemo morali naručivati različita cjepiva, bit će to logistička noćna mora”, kazao je.
“Kraj pandemije je trenutak u kojemu kao zajednica naučimo živjeti s njom. A to ovisi o nama, i to je vrlo pozitivna poruka”, kazao je.
Upozorio je na pretjerano politiziranje oko virusa naglašavajući kako odgovor treba biti utemeljen “na epidemiološkim i javnozdravstvenim podacima”.
Branio je vlasti koje su proteklih mjeseci oklijevale s mjerama, jer su suočene s novom bolešću. “WHO je dosta puta bila napadana, ali vrlo je teško govoriti o nečemu što ne poznajete dobro. Za neke činite premalo, za neke previše”, kazao je.
Kluge kaže kako znanje o virusu, premda napreduje, i dalje ostaje nepotpuno, što znači da se odluke moraju donositi na temelju nepotpune slike. “U nekim zemljama vidimo da je politika nadvladala znanstvenike, a u drugima vidimo da ljudi sumnjaju u znanost, što je vrlo opasno”, upozorio je.
U zemljama koje pokriva europski organak WHO-a, broj smrti dnevno otprilike je na istoj razini od početka lipnja, s oko četiristo do petsto smrti vezanih uz koronavirus na dan, objavio je France Presse u članku.
Usprkos zabrinjavajućem trendu, odgovor ne bi trebao biti kao prošle zime ili u rano proljeće, kaže Kluge. “U veljači smo ciljali društvo, sad ciljamo virus”, kazao je i dodao da mjere sad trebaju biti lokalno usmjerene. “Ako imamo dobar sustav nadzora bit ćemo sposobni lokalno kontrolirati virus i onda se opet za nekoliko tjedana opustiti”, kazao je.
Komentari