Washington uvodi sankcije čelnicima Hong Konga, nova eskalacija sukoba s Pekingom

Autor:

epa08590856 (FILE) - Hong Kong Chief Executive Carrie Lam speaks during a press conference in Hong Kong, China, 03 February 2020 (reissued 08 August 2020). According to media reports on 07 August 2020, the US Treasury instituted sanctions on Hong Kong Chief Executive Carrie Lam, in response to her part in China's recent imposition of a National Security Law which curbs democratic processes in the territory. Ten other officials from mainland China and Hong Kong were also included in the sanctions.  EPA/JEROME FAVRE

EPA/JEROME FAVRE

 

Kina je u subotu osudila ponašanje Washingtona koji je dodatno zaoštrio stajalište prema Pekingu uvođenjem sankcija jedanaesterim hongkonškim dužnosnicima, među kojima i čelnici izvršne vlasti Carrie Lam, i radikalnih mjera uperenih protiv bisera kineske digitalne tehnologije TikToka i WeChata.

Washington je u petak objavio da blokira imovinu Lam, tajnika za sigurnost i za pravosuđe i načelnika policije, pod optužbom da žele ograničiti autonomiju tog teritorija te “slobodu govora i okupljanja” njegovih stanovnika.

“Sjedinjene Države podupiru narod Hong Konga i upotrijebit ćemo sva sredstva i ovlasti kako bismo sankcionirali one koji ograničavaju njegovu autonomiju”, rekao je ministar financija Steven Mnuchin.

Ured koji zastupa kinesku vladu u Hong Kongu, kojega je voditelj Luo Huining na popisu 11 sankcioniranih dužnosnika, osudio je u subotu sankcije nazivajući ih “barbarskim i primitivnim”.

“Razotkrile su se zle namjere američkih političara da pomognu neprijateljima Kine i potiču nered u Hong Kongu”, navodi se u priopćenju ureda. Luo Huining je pak izjavio da nema “ni novčića u inozemstvu”.

Hongkonška vlada je nazvala sankcije “sramotnim i prijezira vrijednim”. Vladin glasnogovornik je ocijenio da se Washington koristi “Hong Kongom kao pijunom u svom nastojanju da stvori probleme u vezama Kine i SAD-a”.

Hongkonški tajnik za trgovinu Edward Yau rekao je nešto ranije da su sankcije “primitivne, nerazmjerne i nerazumne”, upozorivši da će se “bude li SAD jednostrano izvodio ovakve akcije to na kraju odraziti na američke tvrtke”.

Taj zakon uveden nakon višemjesečnih prosvjeda u 2019. kakvi nisu zapamćeni od 1997. kada je Hong Kong vraćen Kini, prodemokratski aktivisti nazivaju zakonskim instrumentom za gušenje svake kritike.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.