Wall Street u blagom padu. Azijske burze lagano porasle. Jen na povijesno niskoj razini prema dolaru

Autor:

epa10593921 An electronic signboard in the dealing room of Hana Bank shows the benchmark Korea Composite Stock Price Index having gained 10.98 points, or 0.44 percent, to close at 2,495.81, in Seoul, South Korea, 27 April 2023. South Korean stocks ended higher after a five-session losing streak as investors picked up tech bargains despite concerns about the global banking sector instability and an economic recession.  EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT

EPA/YONHAP

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi blago pali jer se očekuje povećanje kamatnih stopa Feda, dok je podršku tržištu pružilo spašavanje First Republic banke.

Dow Jones oslabio je 0,14 posto, na 34.051 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,04 posto, na 4.167 bodova, a Nasdaq indeks 0,11 posto, na 12.212 bodova.

Među 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, najviše su jučer pale cijene dionica u energetskom, u prosjeku 1,3 posto, što je posljedica pada cijena nafte.

Znatnije je pao i KBW indeks regionalnih banaka, 2,7 posto, premda je First Republic banka spašena.

Na aukciji, održanoj tijekom vikenda, JPMorgan ponudio je 10,6 milijardi dolara za preuzimanje te regionalne banke, koja je pod pritiskom od kada su u ožujku propale dvije regionalne banke.

„Nadamo se da je ovo kraj bankarske krize, no ubuduće bi mogao izroniti i neki novi problem”, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.

Podršku tržištu posljednjih dana pružaju i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati. Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa izvijestila je o većoj dobiti u prvom tromjesečju nego što su analitičari očekivali.

No, zarade su, ipak, manje nego što su bile u istom lanjskom razdoblju.

„Imamo dobru sezonu objava poslovnih rezultata, s obzirom na očekivanja. Stoga su se analitičari odmaknuli od svojih najnižih prognoza”, kaže Ghriskey.

Ponajviše zahvaljujući snažnom rastu cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Alphabet, Microsoft i Meta Platforms, nakon dobrih poslovnih rezultata, burzovni indeksi na Wall Streetu zabilježili su u travnju rast drugi mjesec zaredom.

Ipak, svibanj je započeo opreznijim trgovanjem jer će ovoga tjedna sjednicu održati čelnici američke središnja banke.

Premda inflacijski pritisci u SAD-u popuštaju, dok se rast gospodarstva usporava, očekuje se da će Fed na predstojećoj sjednici povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

A na europskim se burzama jučer zbog praznika nije trgovalo.

Azijske burze u blagom plusu, u fokusu potezi središnjih banaka

U opreznom trgovanju na azijskim burzama u utorak je većina najvažnijh indeksa u plusu dok na deviznim tržištima tečaj jena slabi u odnosu na američku i europsku valutu, jer se očekuje da će Fed i ECB ovoga tjedna ponovno podići kamatne stope.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 6,30 sati stagnirao je, dok je japanski Nikkei bio u plusu 0,18 posto.

Kineske burze danas su zatvorene zbog praznika, dok su ostali najvažniji regionalni indeksi bili su u blagom plusu, izuzev australskog, koji je oslabio 0,1 posto pod utjecajem neočekivane odluke australske središnje banke da podigne ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, na 3,85 posto, u nastojanju da suzbije inflaciju.

Ekonomisti u anketi Reutersa uglavnom su očekivali da će banka zadržati svoju referentnu stopu na 3,6 posto.

“Iako su nedavni podaci pokazali na dobrodošlo usporavanje inflacije, glavna prognoza i dalje je da će biti potrebno nekoliko godina da se inflacija vrati na vrh ciljanog raspona. Očekuje se, naime, da će inflacija biti 4 posto u 2023. i 3 posto sredinom 2025. godine. Možda će biti potrebno dodatno pooštravanje monetarne politike kako bi se osiguralo da se inflacija vrati na ciljanu u razumnom vremenskom roku, ali to će ovisiti o tome kako će se razvijati gospodarstvo i inflacija”, navodi se u priopćenju središnje banke.

Najniži tečaj jen prema euru u zadnjih 15 mjeseci

Tečaj jena na deviznim tržištima nastavio je s oštrim padom u utorak, dotaknuvši najnižu razinu u zadnjih 15 mjeseci prema euro, zbog nepokolebljivo umjerene monetarne politike japanske središnje banke (BOJ), koja i dalje drži negativne kamatne stope.

Tečaj eura dosegnuo je jutros 151,03 jena, što je njegova najviša razina od rujna 2008. godine i 0,1 posto više nego u ponedjeljak.

Tečaj dolara tijekom jutra na azijskim je tržištima prema jenu dotaknuo najvišu razinu od 8. ožujka od 137,58 jena, što je i 0,05 posto više u odnosu na dan ranije. Dosegne li 137,9 jena, bit će to najviša razina njegova tečaja prema jenu od početka godine.

“Znak da BOJ neće uskoro mijenjati svoju politiku negativnih kamatnih stopa dao je zeleno svjetlo špekulantima da krenu s prodajom jena i kupnjom valuta koje daju više prinose”, kazao je Naka Matsuzawa iz Nomura Securities.

Dodaje i da je prodaja imovine First Republic banke JPMorgan Chaseu također vratila povjerenje investitora u izglede za dolar. “Šanse da će Fed nastaviti s daljnjim podizanjem kamatnih stopa sada su ojačale”, ustvrdio je.

Tečaj eura stagnirao je prema dolaru na 1,0982 dolara, dok investitori čekaju signale iz Feda i ECB-a oko daljnjih moentarnih poteza.

Očekuje se da će Fed u srijedu podići ponovno ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, a investitori će pozorno iščitavati priopćenje nakon zasjedanja u potrazi za naznakama hoće li američka središnja banka pauzirati u svibnju s dizanjem kamatnih stopa ili će ostaviti prostor za njihovo daljnje podizanje i u lipnju i dalje.

S druge strane, očekuje se da će ECB u četvrtak ponovno dići kamatne stope za pola postotnih bodova, čime bi ih podignula već sedmi put zaredom. Prošloga tjenda ta su očekivanja podignula tečaj eura na najvišu razinu pema dolaru od 1,1096 dolara.

Dolarov indeks, koji mjeri kratanje američkog dolara prema šest najvažnijh svjeskih valuta, jutros iznosi 102,06 bodova, što je za 0,09 posto niže nego dan ranije.

Na naftnim tržištima, cijena barela Brent nafte jutros je pala za 2 centa, na 79,29 dolara, kao i američkog WTI-ja, na 75,64 dolara. Dan ranije cijena nafte pala je za jedan posto.

OZNAKE: jen, svjetske burze

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.