Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica porasle jer usporavanje rasta američkog gospodarstva najavljuje slabljenje inflacijskih pritisaka, a to znači da se ciklus povećanja kamatnih stopa Feda bliži kraju.
Dow Jones ojačao je 1,34 posto, na 31.499 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,19 posto, na 3.797 bodova, a Nasdaq indeks 0,86 posto, na 10.952 boda.
Posljednji makroekonomski podaci pokazuju da se rast najvećeg svjetskog gospodarstva usporava, što znači da bi uskoro trebali popustiti inflacijski pritisci.
A to, pak, pokazuje da nastojanja američke središnje banke daju rezultate.
„Podaci pokazuju da se gospodarstvo usporava i da ono što Fed čini daje rezultate. Fed se bliži svom cilju i ulazimo u posljednju fazu ciklusa povećanja kamata”, kaže Peter Tuz, predsjednik u tvrtki Chase Investment Counsel.
Doduše, i dalje se procjenjuje da će Fed na sjednici početkom studenoga ponovno, već četvrtu sjednicu zaredom, povećati ključne kamate za agresivnih 0,75 postotnih bodova.
No, u prosincu bi povećanje moglo biti blaže.
Podršku tržištu pružaju i solidni poslovni rezultati kompanija i banaka. Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile kvartalna izvješća, njih oko 74 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju zarada.
Doduše, to se zahvaljuje smanjenim očekivanjima jer su analitičari zbog visoke inflacije, povećanja kamata i usporavanja rasta gospodarstva posljednjih mjeseci smanjili procjene.
Tako sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju porasle 3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Početkom srpnja očekivali su rast zarada za više od 11 posto, a na početku listopada 4,5 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,63 posto, na 7.013 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,58 posto, na 12.931 bod, a pariški CAC 1,59 posto, na 6.131 bod.
Azijske burze rastu. Trgovanje oprezno
Na azijskim su burzama cijene dionica u utorak porasle, pa tako prate jučerašnji rast burzovnih indeksa na Wall Streeta, no trguje se nesigurno jer se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,4 posto i kreće se nedaleko najnižih razina u dvije i pol godine.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,8 posto.
Na samom početku trgovanja azijski MSCI pao je na najnižu razinu od travnja 2020. godine, no kasnije je nadoknadio gubitke.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 111,78 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 111,90 bodova.
Pritom je cijena eura porasla s jučerašnjih 0,9858 na 0,9875 dolara.
Ovoga će tjedna zasjedati čelnici Europske središnje banke, a analitičari očekuju da će ponovno povećati ključne kamate za 0,75 postotnih bodova jer se inflacija u eurozoni i dalje kreće na rekordnim razinama.
U odnosu na japansku valutu, tečaj dolara kreće se jutros oko 149 jena.
Jučer je zbog intervencija japanske središnje banke cijena dolara oscilirala u širom rasponu od 145,28 do 149,70 jena.
Među dobitnicama je jutros i britanska funta jer se ulagači nadaju smirivanju političke krize, nakon što je jučer za premijera i čelnika Konzervativne stranke izabran Rishi Sunak, bivši ministar financija.
Cijene su nafte, pak, blago porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,25 posto, na 93,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,33 posto, na 84,85 dolara.
Komentari