Nacional otkriva zašto se u pravosudnim krugovima sumnja da iza priznanja krivnje Nikkyja Vuksana stoji pažljivo isplaniran potez nakon kojeg će ovaj nogometni menadžer svejedno moći svjedočiti u korist Zdravka Mamića
Nogometni menadžer Nikky Arthur Vuksan, višegodišnji bliski suradnik osuđenog i odbjeglog Zdravka Mamića i njegove nogometne klike te jedan od optuženika u procesu nazvanom „Dinamo 2“ zbog kriminala teškog oko 25 milijuna eura, prošloga tjedna u iznenađujućem obratu događanja priznao je krivnju i na temelju dogovora s Uskokom osuđen je na godinu dana uvjetnog zatvora s rokom kušnje od pet godina. Vuksan je time zadao udarac Mamiću i preostalim optuženicima – njegovu sinu Mariju i bratu Zoranu te Damiru Vrbanoviću, Igoru Kroti i Sandru Stipančiću – no radi se prije svega o simboličnom potezu koji će imali malo ili nikakva utjecaja na sami proces protiv (još jednom optužene) nogometne mafije. U stvarnosti, kako se sumnja u dijelu tužiteljskih i pravosudnih krugova, moguće je da se zapravo radi o manevru kojim se ovaj menadžer relativno lako i jednostavno riješio optužbi koje su se vezivale uz njegovo ime te barem naizgled otrgnuo od dojma da je pijun u Mamićevoj interesnoj hobotnici, dok je istovremeno sebi ostavio mogućnost da u budućnosti svejedno napravi uslugu Mamiću i ostalima, jednom kada dođe vrijeme da svjedoči pred sudom.
On, naime, u praksi kao svjedok uopće ne mora ponoviti ono što je prošloga tjedna priznao i zbog čega je osuđen na uvjetnu kaznu. „Tužiteljima je u slučaju odbacivanja optužnice za lažno svjedočenje protiv Luke Modrića i Dejana Lovrena iz ruku izbijen snažan argument kojim su u sličnim slučajevima osiguravali da svjedoci govore istinu: sada više ne mogu ni prijetiti podizanjem optužnice za krivokletstvo jer je pravomoćno odlučeno da se o njima može sudski raspravljati tek nakon što je predmet u kojemu su lažno svjedočili pravomoćno okončan. U praksi, radi se o godinama – a katkad čak i cijelom jednom desetljeću. Dakle, Vuksan će u slučaju izlaska pred sud u svojstvu svjedoka sasvim komotno moći posvjedočiti da, kolokvijalno rečeno, Mamići nisu počinili nikakav kriminal. U tom slučaju, budući da se sudski proces vodi kontradiktorno, sudac će sasvim sigurno pokloniti vjeru njegovu iskazu prije nego ranijoj sudskoj presudi, bez obzira na to što je u njoj Vuksan sve priznao“, rekao je za Nacional jedan od izvora blisko upućen u stanje predmeta protiv Zdravka Mamića i njegove organizacije.
„Drugim riječima: Vuksanovim priznanjem krivnje Mamić nije dobio ništa, a izgubiti može samo malo. S druge strane, ako bi ovaj pred sudom svjedočio suprotno, Mamić bi dobio puno više. I u konkretnom i u simboličkom smislu“, rekao je ovaj sugovornik Nacionala. Više velikih optužnica „palo“ je upravo zbog takvog manevra, kada su osobe koje su ranije priznale krivnju i nagodile se oko blažih kazni naknadno izmijenile iskaze: jedan od tih je i golemi predmet protiv čak 160 osoba zbog lažiranja prometnih nesreća i izvlačenja novca od osiguravajućih kuća. Najprije je tužiteljstvo sklopilo sporazum sa svim „sporednim“ osobama u predmetu, odnosno onima koje su sudjelovale u lažiranju, da bi se fokusiralo na trojicu mozgova operacije. Jedan od njih sve je priznao, čak i odslužio nekoliko godina zatvora, da bi po izlasku svjedočio suprotno od svega izrečenog ranije. Tako je optužnica protiv preostale dvojice, odvjetnika i policajca, srušena u dijelu da se radi o zločinačkoj organizaciji, pa su osuđeni za blaži oblik kriminalnog djela.
„No predmet protiv Mamića i ostalih ipak je znatno drugačiji, materijalni dokazi iznimno su čvrsti, a i iskazi dosadašnjih svjedoka uglavnom se poklapaju s optužnicom. Upravo po njihovu ponašanju vidljivo je da se Zdravko Mamić i dalje koprca, rovari i itekako bori: sami svjedoci uglavnom oklijevaju decidirano i koncizno potvrditi što se u Dinamu i oko njega događalo i tek kada im se predoče potvrde i dokumentacija kao dokazi, ipak se naglo prisjete svih bitnih okolnosti. Praksa upućuje na zaključak da se njih pokušalo na određeni način obrađivati i pripremati za svjedočenje“, otkriva jedan od Nacionalovih sugovornika iz tužiteljskog miljea. Govoreći o Nikkyju Arthuru Vuksanu, on objašnjava da je u sklopu predmeta „Dinamo 2“ ovaj bio optužen za kazneno djelo s relativno malom izraženom kriminalnom količinom, dakle, za osnivanje zajedničke tvrtke s Marijom Mamićem u Dubaiju koja je služila kao svojevrsni ‘protočni bojler’ za isisavanje novca iz transfera Dinamovih igrača. Ranije mu je čak bilo ponuđeno da potpiše nagodbu s tužiteljstvom, no to je odbijao sve dok prošlog tjedna iznenada nije promijenio odvjetnika, s njim se izbjegao pojaviti na ročištu te doveo do razdvajanja postupka protiv njega od postupka prema ostalim optuženicima.
‘Vuksan će u slučaju izlaska pred sud u svojstvu svjedoka sasvim komotno moći posvjedočiti da, kolokvijalno rečeno, Mamići nisu počinili nikakav kriminal’, tvrdi Nacionalov izvor
„Teoretski, Vuksan se možda nije trebao ni naći na toj optužnici, kao što se ondje nisu našli ni brojni nogometaši – pa tako recimo i Luka Modrić, Dejan Lovren i ostali, koji su također služili kao ‘protočni bojler’ za isisavanje novca. Treba kazati da, po mojim saznanjima, on s tužiteljima uopće nije potpisao formalnu nagodbu o priznanju krivnje, jer se taj dokument potpisuje prije nego što započne glavna rasprava, nego da se radilo o nekoj vrsti džentlmenskog sporazuma s kojim su izašli pred suca, a on je prihvatio argumente dviju strana i osudio ga na godinu dana uvjetnog zatvora, što formalno nije bio obvezan učiniti“, objašnjava za Nacional treći izvor iz pravosudnih krugova.
Nikky Arthur Vuksan jedini je od optuženika u predmetu „Dinamo 2“ kojemu se na teret nije stavljalo izvlačenje imovinske koristi – koja je po optužnici iznosila od oko 100 tisuća eura za osnivača spornih offshore tvrtki Igora Krotu, preko približno 190 tisuća eura za Damira Vrbanovića do višemilijunskih iznosa za Zdravka i Marija Mamića – pa mu stoga od početka procesa nije bila ni blokirana imovina. Njegovo priznanje krivnje mnogi izvori upućeni u taj slučaj barem zasad tumače kao uglavnom simboličnu pobjedu tužiteljstva – sve dok ne dođe do eventualnog obrata u kojemu bi ovaj moguće svjedočio u Mamićevu korist. U tom kontekstu treba spomenuti da je još 2015. godine Vuksan bio spominjan kao mogući svjedok-pokajnik u prvom postupku protiv Mamićeve kriminalne organizacije, no taj scenarij na koncu se nije ostvario.
„No ako i eventualno dođe do obrata i svjedočenja Vuksana u Mamićevu korist – a zasad nije izvjesno da će uopće biti pozvan kao svjedok – radi se o vrlo malom dijelu optužnice u koju je on involviran i koju bi eventualno mogao srušiti. A i to je malo vjerojatno jer postoji ogromna količina čvrstih materijalnih dokaza, pa tako i onih o firmi koju su zajedno osnovali i preko koje su poslovali Mamići“, uzvraća izvor blizak tužiteljstvu.
Vuksan je prošloga tjedna pred sudom priznao pomaganje Mamiću u sastavljanju štetnih ugovora za klub, koji su izazvali gubitak u Dinamovoj blagajni, a između ostalog i ugovora na temelju kojih je nekoliko igrača neosnovano dobilo pravo na isplatu 50 posto budućeg transfera iako je taj novac trebao pripasti Dinamu. Radilo se o igračima Anti Ćoriću i Nikoli Moru. To priznanje u simboličnom smislu ipak predstavlja udarac za Mamića i njegov klan jer se menadžera Vuksana u tim krugovima smatralo jednim od najpouzdanijih suradnika.
Vuksan je priznao pomaganje Mamiću u sastavljanju ugovora koji su izazvali gubitak u Dinamovoj blagajni, a između ostalog i ugovora na temelju kojih su igrači dobili pravo na isplatu 50% budućeg transfera
U Dinamo je, kao mladić ispod trideset godina koji tečno govori pet jezika i menadžer s Fifinom licencom, navodno došao na preporuku Mirka Barišića te se u rekordnom roku zbližio s obitelji Mamić, a potom je vrlo brzo postao i član klupske uprave dok je paralelno obnašao dužnosti u menadžerskoj agenciji Mamićevih.
Neki izvori tvrde da je samom Zdravku Mamiću, koji ne barata stranim jezicima, u mnogim navratima i u najosjetljivijim situacijama služio i kao prevoditelj, ali svakako je bio upućen u najdublje tajne kriminalne organizacije zvane Mamićev Dinamo. Kada je klupski gazda pritisnut optužbama za sukob interesa ugasio svoju menadžersku agenciju dok je njegov sin svoju zamrznuo, veliki broj poslova odvijao se upravo preko Vuksanove te je on dugo služio kao Mamićev paravan. Sada je konačno i priznao, no tek treba vidjeti hoće li priča o njegovu sudjelovanju u ovoj kriminalnoj organizaciji time biti zaključena.
Komentari