Vuković & Runjić objavio novu biografiju Huga Pratta

Autor:

17.10.2023., Pula: U organizaciji Generalnog konzulata Italije u Rijeci, Istarske zupanije, te Arheoloskog muzeja Istre, u Puli je svecano otvorena izlozba "Hugo Pratt, naslijedje, djelo, biografija". Naglasak je stavljen na najpoznatijeg Prattovog strip junaka - Corto Maltesea.
 Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

“O želji da se bude beskoristan” naslov je “sjećanja i razmišljanja”, biografije crtača Huga Pratta, autora kultnog strip junaka Corta Maltesea, koju je u obliku dugog biografskog razgovora s Prattom napisao francuski strip kritičar i “povlašteni Prattov sugovornik” Dominique Petitfaux, a u hrvatskom prijevodu Ursule Berger upravo objavio zagrebački izdavač Vuković & Runjić.

“Hugo Pratt – o želji da se bude beskoristan” luksuzno je monografsko izdanje o životu i djelu toga vanserijskog venecijanskog umjetnika stripa. Obuhvaća tristo stranica, i, pored iscrpnoga intervjua s Petitfauxom u kojemu Pratt pripovijeda svoj život, svjetonazor i estetske stavove, obiluje Prattovim crtežima, skicama, fotografijama i raznovrsnim ilustrativnim materijalom. Koliko je ta knjiga važna za poznavanje Huga Pratta, svjedoči i podatak da ju je, kako stoji u autorovu pogovoru, “smatrao sastavnim dijelom” svojega umjetničkog opusa.

Uz Petitfauxov uvod i pogovor, knjiga je podijeljena u dva podjednako duga dijela. U prvome, naslovljenom s “U znaku mačke”, Pratt pripovijeda svoj iznimno zanimljiv i bogat život putnika te umjetničkog, geografskog, intimnog i intelektualnog istraživača. Taj prvi dio podijeljen je, pak, u sedam poglavlja, od kojih svako opisuje Prattov život u zemljama u kojima je živio: djetinjstvo u Veneciji, adolescenciju u Etiopiji, mladost u Europi, Argentinu, povratak u Europu gdje s Cortom Malteseom doživljava umjetnički trijumf, te kasne godine u Švicarskoj.

U drugome dijelu, “Sedmerim vratima prema jednom svijetu”, Pratt govori o svojoj životnoj filozofiji i interesima; pripovijeda o umjetnosti, mitologiji, ezoteriji, kulturi općenito, o ženama, ratovima, književnosti i “želji da se bude beskoristan”.

Izdanje knjige koje je objavio Vuković & Runjić prijevod je drugoga izdanja originala; prvo je objavljeno 1991., četiri godine prije Prattove smrti; drugo, dopunjeno Petitfauxovim pogovorom, trideset godina kasnije, prošle godine. Zanimljivo je da je srpski prijevod prvog izdanja te knjige 2011. objavljen u Beogradu, u prijevodu Miodraga Markovića, i knjiga je – kao i sada hrvatski prijevod – dostupna u Knjižnicama grada Zagreba.

“Hugo Pratt – o želji da se bude beskoristan” druga je knjiga Petitfauxovih razgovora s Prattom: godinu prije nego je izašla, 1990., Petitfaux je objavio prvu, “S onu stranu Corta”.

Fascinantna je biografija Huga Pratta. Bio je neumorni putnik, istraživač i znatiželjnik, i nije nikakvo čudo da je stvorio tako apartan, otmjen i misteriozan slikovno-književni lik kakav je Corto Maltese. Jer, i sam Pratt očito je bio pun paradoksa, apartan i misteriozan: priznaje to i sam autor razgovora kada u uvodu piše ovako: “Je li mi Pratt uvijek govorio istinu? Moje prvo pitanje (‘Koji od svojih života ćete mi ispričati?’) i njegov odgovor (‘Poznajem trinaest načina da se ispriča moj život.’) dobro održavaju stanje duha u kojem smo bili.” Uistinu, premda “O želji da se bude beskoristan” nipošto nije fiktivna konfabulacija, nego vjerodostojna biografija, Prattov je život bio toliko bogat i bremenit paradoksima da je teško oteti se dojmu kako ne čitamo činjenično provjerljivu biografiju umjetnika, nego priču o kakvome junaku iz bajke.

A Pratt je očito to donekle i bio, i samo je on mogao stvoriti istinskog junaka iz bajke stvarnog života– Corta Maltesea. Priznaje to i sam kad u knjizi kaže: “Da, ja sam lik koji je dio svog unutarnjeg svijeta prenio u svoje priče, imao sam sreću da mogu tako živjeti…” “O želji da se bude beskoristan”, dakako, pripovijeda cijelu činjeničnu povijest rođenja tog vitkog i elegantnog sumnjičavca, distanciranog mornara što se smuca Mediteranom i Orijentom, uvijek znatiželjan, ali nikad angažiran. U knjizi je i prvi, povijesni kvadrat u kojem se pojavljuje Cortov lik, tada još neprepoznatljiv: u srpnju 1967., u talijanskom mjesečniku Sgt. Kirk, objavljen je crtež u bradu i kosu zaraslog, do pasa golog zatočenika, raširenih ruku i nogu privezanog za splav kako pluta oceanom, što su “kao kaznu koristili neki narodi Pacifika”…

“Hugo Pratt – o želji da se bude beskoristan” ljubiteljima će, bez ikakve sumnje, biti poslastica, znatiželjnicima drago štivo, a početnicima lijep i kvalitetan udžbenik. Jednom riječju – nezaobilazno djelo za svaku imalo samosvjesnu kuću biblioteku.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.