U 2022. godini Vukovar je povukao više od 45 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz europskih fondova, što ga svrstava na šesto mjesto među hrvatskim gradovima po najviše povučenih sredstava iz fondova EU-a, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za novinare.
Po riječima zamjenika vukovarskog gradonačelnika Filipa Sušca, u razdoblju od 2014. – 2022. godine Vukovar se po istom kriteriju, a riječ je analizi podataka Ministarstva financija o konsolidiranim proračunima gradova u 2022. godini te analizi koju je proveo portal gradonacelnik.hr, svrstao na deveto mjesto osiguravši u tom devetogodišnjem razdoblju više od 114 milijuna kuna za EU projekte.
“Među brojnim projektima koje smo financirali EU sredstvima jest i nova gradska tržnica koja je 2018. godine proglašena najboljom europskom poslovnom zgradom”, naveo je Sušac.
Proveden je projekt BIC – Poslovno inovacijski centar, kojim je uređen prostor namijenjen razvoju vukovarskih poduzetnika i gospodarstva, izgrađen je novi, moderan nogometno-atletski stadion u središtu grada, rekonstruirana zgrada tzv. Radničkog doma u Borovu naselju koja se prenamjenjuje u prostore vukovarskog veleučilišta, provodi se projekt Adica, istražuju se geotermalni izvori, postavljaju se solarne elektrane na 12 zgrada, a također je proveden niz projekata koji izravno utječu na kvalitetu života osjetljivih skupina društva, poput kontinuirane provedbe projekta Zaželi, osiguravanja školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva, osiguravanja druge smjene u dječjim vrtićima i dr.
Sušac kaže kako je za Vukovar upravo osigurano 18 milijuna eura bespovratnih sredstava EU fondova putem ITU mehanizma, a u idućem razdoblju nastavlja se provedba raznih strateških projekata poput obnove i opremanja Grand hotela, modernizacije gradskog prijevoza, izgradnje tenis dvorane i dodatnih sportskih sadržaja.
Komentari