U vukovarskoj Koloni sjećanja, kojom je u ponedjeljak obilježena 33. godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu, po podacima gradskih vlasti, sudjelovalo je oko 120.000 ljudi iz Hrvatske i dijaspore.
Ulicama grada oni su prošli od Nacionalne memorijalne bolnice “Dr. Jurja Njavre” do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje su državna i druga izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće.
Odana počast stradalima
Počast poginulima u obrani Vukovara 1991. odao je izaslanik predsjednika Republike Orsat Miljenić, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković, koji su do groblja došli u Koloni sjećanja, koju su ove godine, uz branitelje Vukovara i članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja predvodili pripadnici policije koji su branili Vukovara 1991.
Počast stradalima, polaganjem vijenca i paljenjem svijeće, odala su i izaslanstva branitelja Vukovara, Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije. Prije toga u dvorištu vukovarske bolnice održan prigodni komemorativni program.
Još se traga za nestalima
Milka Budimir u Vukovaru je izgubila sina, čije je posmrtne ostatke pronašla i pokopala, ali još uvijek traga za bratom.
“Tužna sam jer sam imala gubitak, ali sam sretna kada vidim ovu mladost. Vukovar ne bih nikada mijenjala jer je to bio i ostao moj grad. Smetaju me jedino politička previranja koja se često lome na Vukovaru i nama Vukovarcima“, rekla je ova 84-godišnja Vukovarka.
‘Ne mogu biti heroji kuće, asfalt i infrastruktura’
Kao i svake godine, Kolonu sjećanja predvodili su stjegonoše, a stijeg ratne 204. brigade HV-a, čiji su pripadnici branili Vukovar 1991., tradicionalno je nosio Antun Dugan.
“Nikada neću prihvatiti izraz da je Vukovar pao. On ne može pasti. Kao i da je to grad heroj. Ne mogu biti heroji kuće, asfalt i infrastruktura. Vukovar može biti samo grad heroja, onih koje ne vidite jer ih mi nosimo u srcima”, kazao je pripadnik legendarne 204. brigade HV-a.
Upaljeni lampioni u Dunavu
Svetu misu na groblju predvodio je zagrebački nadbiskup i metropolit mons. Dražen Kutleša, a molitvu na za poginule i nestale nadbiskup đakovački i osječki i metropolit mons. Đuro Hranić.
NAJVEĆI ZLOČIN U POVIJESTI Siniša Glavašević: ‘Osuđujem vas, gospodo, za smrt Vukovara’
Vukovarci će se večeras još prisjetiti poginulih i nestalih branitelja i civila puštanjem upaljenih lampiona u Dunav.
Komentari