Vladajuća stranka ne prestaje manipulirati građanima korištenjem botova na Facebooku u superizbornoj godini, želeći stvarati privid šire podrške i time zavaravajući javnost. Nakon što je niz medija prenio Gongove nalaze, HDZ je istog tog dana odlučio prikriti tragove svojih botova, no u tome nisu bili previše uspješni jer ih se jednostavno razotkrilo, pokazuje nastavak Gongove analize.
Naime, radi veće transparentnosti Facebook bilježi promjenu svaki put kada stranica (page) promjeni naziv. Stoga, iako se naziv i profilna fotografija neke stranice mogu promijeniti te iako se aktivnosti stranice mogu prikriti, klikom na kategoriju “informacije”, pa zatim klikom na potkategoriju “Transparentnost stranice” te konačno klikom na “Prikaži više” se dobiva uvid u povijest svih značajnijih promjena informacija stranice.
Tako je GONG utvrdio da je Jerko Jere Kotarac postao Danijela Vrabelj, da Tino Topić Top nastavlja egzistirati kao Suzana Modrić, Tomo Toky Marinković se preobrazio u Darija Marića, Tomislav Tomo Raos se preimenovao u Tomislava Radoša, Ante Matić je postao Mate Anić, dok je stranica Hrvatski Sokol prekrštena u Sinovi ravnice.
STVARNO, HDZ? Ovo je dno dna: Vladajući s botovima protiv opozicije i građana
U konačnici, od 30 promatranih profila botova, njih 15 je promijenilo naziv, dok je profilnu fotografiju promijenilo njih 18. Nove profilne fotografije tih profila botova (stranica) pretražili su kroz Google Image Search opciju te smo utvrdili da samo dva od 18 botova s promijenjenim profilnim slikama koriste izvorne fotografije. Ostalih je 16 svoje nove profilne fotografije preuzelo s raznih internetskih stranica, od kojih su neke stare godinama.
Iako su ovi profili botova za sada prestali komentirati ispod HDZ-ovih objava od kada su ih razotkrili, i dalje ih nastavljaju lajkati, kao što je uostalom i vidljivo na HDZ-ovoj objavi, objavljenoj 20. veljače u 20.54.
Sve to ukazuje na to da će HDZ nastaviti koristiti ove Vučićevske metode tijekom superizborne godine.
Kako to izgleda, možete pročitati OVDJE.
Komentari