Vučićevi naprednjaci i dalje imaju natpolovičnu potporu, strankama oporbe pada rejting

Autor:

Beograd, 29.5.2017 - Na svojoj posljednjoj tiskovnoj konferenciji u svojstvu premijera Aleksandar Vuèiæ izjavio je u utorak da svom nasljedniku ostavlja državnu blagajnu u dobrom stanju i kazao da želi da ga pamte onako kao što Nijemci pamte Gerharda Schroedra. 
foto HINA/ TANJUG/ Dragan Kujundzic/ ua

Srpska napredna stranka (SNS) srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i dalje ima natpolovičnu potporu biračkog tijela u Srbiji, dok parlamentarnim oporbenim strankama pada popularnost i rijetke bi prešle izborni prag, pokazuje zadnje istraživanje javnog mišljenja objavljeno u Beogradu.

Ako bi parlamentrani izbori bili održani ovog tjedna, za Vučićeve naprednjake glasovalo bi 52,1 posto građana, a izborni bi prag prešle još samo četiri stranke, najnoviji su rezultati istraživanja agencije Ninamedija, provedenog od 17. do 28. srpnja.

Socijalisti (SPS) šefa diplomacije Ivice Dačića najpopularnija su stranka poslije naprednjaka, ali s tek osam posto potencijalnih glasova, a sa 7,2 posto na trećem mjestu je Pokret Slobodni građani Srbije nekadašnjeg pučkog pravobranitelja Saše Jankovića, drugoplasiranog na predsjedničkim izborima u travnju ove godine.

Slijede Srpska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešelja s 5,1 posto potpore, te konzervativni Pokret Dveri koji je sa pet posto glasova na ivici izbornog praga.

Ostale stranke, među kojima i nekad vladajuća Demokratska stranka (DS), te Socijaldemokratska stranke (SDS)  bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića, ne bi prešle prag, pokazuje ovo istraživanje.

Kad bi se parlamentarni izbori održali sljedećeg tjedna 44,7 posto građana bi sigurno izišlo na birališta, 16,7 posto je odgovorilo “vjerojatno”, dok njih 15,5 posto uopće ne bi glasovalo. Neodlučnih je 13,6 posto, a 9,3 posto građana Srbije sklono je odluci da ne sudjelujue na izborima.Istraživanje agencije “Ninamedia Research” o političkoj opredijeljenosti građana Srbije provedeno je na teritoriju cijele zemlje od 17. do 28. srpnja, a korišten je reprezentativni statistički uzorak od 1061 ispitanika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)