VUČIĆ ZABRINUT ZBOG NESTAŠICE LIJEKOVA: ‘Opet ću kukati, biti drama queen, debil, moron i budala, ali u Srbiji neće ništa da fali’

Autor:

MARKO DJURICA/REUTERS, Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL

Predsjednik Srbije predstavio je prošloga tjedna još jednu od svojih vizija zemlje koje ne odišu optimizmom, ali se i ne ostvaruju. U jednoj od njih izjavio je, u svibnju prošle godine, da treba razmišljati ‘hoćemo li moći preživjeti jer zima koja dolazi bit će najteža na planeti Zemlji u proteklih 70 godina’

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u nedjelju je predstavio još jednu od svojih vizija zemlje koju predvodi dulje od 10 godina: “Da postanemo neprikosnoveni regionalni lideri u ekonomiji, infrastrukturi, zdravstvu, obrazovanju, kulturi, novim tehnologijama, jer za to imamo i snage i pameti. Čeka nas realizacija velikog broja projekata, sklapanje novih ugovora i dovođenje još investitora, jer Srbija nema vremena za gubljenje bez obzira na složenu globalnu situaciju. Moramo graditi sigurnu budućnost za sve svoje ljude i generacije koje dolaze.”

Vučić vrlo često predstavlja vizije koje ne odišu optimizmom kao ova najnovija, ali se i ne ostvaruju.

Tako je u svibnju Vučić izjavio da treba razmišljati “hoćemo li moći preživjeti”, jer “zima koja dolazi bit će najteža na planeti Zemlji u proteklih 70 godina”. “Ono što je sigurno da će nedostajati mnogo hrane”, ocijenio je Vučić i, što se tiče mogućnosti nuklearnog rata, poručio: “Mislim da je realnije da se dogodi nego da se ne dogodi.”

Nekoliko dana kasnije Vučić je poglavaru Srpske pravoslavne Crkve patrijarhu Porfiriju rekao da se nad Srbijom “nadvijaju ozbiljni i gradonosni oblaci” i da će ljeto brzo proći, poslije čega “slijedi najteže vrijeme od 1944. godine”.

Nije poznato zašto se Vučić opredijelio za 1944. kao simbol teškoća, a ne za 1941. ili 1942. godinu, kada je u Drugom svjetskom ratu Srbija bila okupirana i rascjepkana, dok je 1944. godina predstavljala nekakav novi početak, poslije oslobođenja od okupatora i njihovih suradnika.

Kako je ljeto brzo prošlo, Vučić je u listopadu najavio da će na ukrajinskom frontu borbe za Herson predstavljati “novu Staljingradsku bitku”, izrazio je zabrinutost za ishod sukoba i upitao se: “Gdje ćemo mi Srbi, što ćemo sa sobom? Hoćemo li uspjeti sačuvati i lijevu i desnu obalu Dunava za sebe i svoj narod, a ne za nekog drugog?” Javilo mu se i da je pred Srbijom “vjerojatno najteži period, teži nego devedesetih godina prošloga stoljeća”, kada je Vučić bio dio režima tadašnjeg šefa države Slobodana Miloševića.

Kada je početkom ožujka 2020. službeno potvrđen prvi slučaj covida u Srbiji, Vučić je predvidio da ako se broj zaraženih bude povećavao, to će biti za dva, tri, pet, 10 slučajeva, a ne stotine i tisuće

Rusi su se, ne obazirući se na najavu “nove Staljingradske bitke”, povukli iz Hersona. Beograd je sačuvao “i lijevu i desnu obalu Dunava za sebe i svoj narod”. Za razliku od devedesetih godina, Srbija ne ratuje u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu, ni protiv NATO-a, nije izložena međunarodnim sankcijama, kao ni najvišoj inflaciji zabilježenoj u povijesti. Što se tiče “najteže zime na planeti Zemlji u proteklih 70 godina”, u Srbiji nitko nije uočio ništa slično, a nema ni globalnog nuklearnog sukoba.

Unatoč svojim ne baš preciznim predviđanjima, Vučić je nedavno, i to na sajmu oružja u Abu Dhabiju, upoznao javnost s novom vizijom: “Bit će nestašica lijekova na jesen u cijeloj Europi. Samo nemojte reći ‘nije nam rekao’. Bit će energetska situacija mnogo gora. Imali smo laku zimu, ali za sljedeću će biti teže – energetska situacija i lijekovi, jer ne daju vam takozvane generičke sirovine iz Kine i Indije da se uvoze s obzirom na to da imaju svoje ratove svi sa svima. U svemu tome morate se snaći. Mi ćemo se opet snaći i ja ću opet kukati, biti drama queen, debil, moron i budala, ali u Srbiji neće ništa da fali.”

Najava nestašice lijekova u cijeloj Europi i poruka o “snalaženju”, zahvaljujući čemu “u Srbiji neće ništa da fali”, podsjetile su na treću godišnjicu izbijanja pandemije koronavirusa, koju je Vučić u veljači 2020. dočekao tvrdnjom da je dobio dodatni razlog da, kao preventivu, popije čašicu rakije dnevno. Vučić je tada izjavio da u Srbiji koronavirus ne postoji, da su sve ustanove pripremljene za potencijalne bolesnike, da ima razloga za oprez, ozbiljan i odgovoran pristup, ali ne i za veliku brigu, naglasivši da su se vlasti opredijelile za potpunu otvorenost, informiranje u svakom trenutku i apsolutnu istinu.

Kada je početkom ožujka 2020. službeno potvrđen prvi slučaj bolesti u Srbiji, Vučić je predvidio da će, ako se broj zaraženih bude povećavao, to biti za dva, tri, pet, 10 slučajeva, a ne stotine i tisuće. Odsustvo razloga za postojanje velike brige potkrijepio je riječima da u svijetu svakog dana od uboda komarca umire 25 puta više osoba nego od koronavirusa.

Aleksandar Vučić najavio je u listopadu da će na ukrajinskom frontu borbe za Herson predstavljati ‘novu Staljingradsku bitku’, izrazio je zabrinutost za ishod sukoba i upitao se: ‘Gdje ćemo mi Srbi, što ćemo sa sobom?’. FOTO: MARKO DJURICA/REUTERS/PIXSELL

Pet dana kasnije Vučić je izjavio da bolnice imaju dovoljno respiratora, što je popraćeno informacijom da se njihov broj u Srbiji tretira kao državna tajna, „kao i u svim zemljama“. Ubrzo je Vučić iznio podatak da Srbija raspolaže s 1008 respiratora, uz tvrdnju da je to tri puta više nego 2009. godine i najavu da će za 25 dana u zemlji biti još 500 aparata za ventilaciju pluća.

Vučić je povišenim glasom objasnio da broj respiratora u Srbiji nije saopćen jer je „želio nabaviti još mnogo više“. „Zato što je njemačka vlada, kao i mnoge druge, donijela odluku da više ne izvozi respiratore. Jer to čuvaju za svoje tržište. Ja sam želio predstaviti da imamo mnogo manje, kako bismo mogli uzeti još respiratora na raznim stranama. I nemoj više da me pitate kako nabavljam respiratore… Što vas briga kako. I nabavljat ću još. Snalazim se. Pa me gonite jednog dana što sam narodu nabavljao respiratore. I što sam se trudio pomoći svojoj zemlji da sačuvamo zdravlje ljudi“, rekao je Vučić.

Poslije čega je, kada je u Srbiji službeno bilo 48 zaraženih koronavirusom, saopćio odluku o proglašenju izvanrednog stanja, uz obrazloženje da se to čini jer je zemlja „u ratu protiv nevidljivog i opasnog protivnika“ i da se radi o „borbi za naše roditelje, naše starije, ali i budućnost Srbije“.

Iako je u zemlji bilo registrirano samo 48 zaraženih koronavirusom, Vučić je izjavio da liječnici postaju umorni i ne smije se dozvoliti ulazak covida-19 u bolnice, pa će te objekte čuvati vojska, zbog čega „neće biti napada na liječnike niti će u te bolnice moći ulaziti tko kako hoće“.

Vučić je poglavaru Srpske pravoslavne Crkve patrijarhu Porfiriju rekao da se nad Srbijom ‘nadvijaju ozbiljni i gradonosni oblaci’ i da će ‘ljeto brzo proći iza čega slijedi najteže vrijeme od 1944. godine’

Poslije čega su pripadnici vojske u pancirnim prslucima, s automatskim puškama sa snajperskim nišanom i naočalama za sunce počeli patrolirati beogradskom pješačkom zonom i osiguravati bolnice, kao da je virus moguće zaustaviti metkom. Istovremeno je Vučić govorio o nabavi milijuna zaštitnih maski iz Kine, koje će “stići za neki dan”, kao i da je Srbija u postupku nabave novih respiratora “od naše kineske braće”. „Na polu-crno avansno smo platili dodatne respiratore, neću reći odakle“, naveo je Vučić, dok je nešto kasnije izrazio ponos što je osigurao uvoz dragocjenih aparata, uz ocjenu da je to “rezultat naših prijateljstava, poznanstava, ljubavi prema Srbiji”.

„Imat ćemo više transportnih respiratora proporcionalno broju stanovnika nego najrazvijenije europske zemlje, ne računajući Njemačku. Borit ćemo se kao mahniti“, tvrdio je Vučić, uz ocjenu da Srbiji može pomoći samo Kina, čiji predsjednik Xi Jinping slanjem respiratora i milijuna maski “spašava u Srbiji stotine tisuća života”.

Prema službenim podacima, u Srbiji je ukupno zabilježeno skoro 2,5 milijuna slučajeva koronavirusa, koji je odnio gotovo 18.000 života, uz prosjek smrtnosti od oko 0,7 posto. U nedjelju je bilo registrirano 479 novih slučajeva i još devet osoba je umrlo, dok je u bolnicama bilo 250 zaraženih, od kojih je 16 bilo na respiratorima.

Istovremeno nema službenih podataka o tome što je država Srbija kupovala tijekom pandemije, u kojim količinama i od koga. Unatoč Vučićevoj izjavi od prije tri godine da su se vlasti opredijelile za potpunu otvorenost, informiranje u svakom trenutku i apsolutnu istinu.

Nema službenih podataka o tome što je država Srbija kupovala tijekom pandemije, u kojim količinama i od koga. Unatoč Vučićevoj izjavi od prije tri godine da su se vlasti opredijelile za potpunu otvorenost. FOTO: Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL

Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) tada je već bio raspisao dvije javne nabave za kupovinu maski, rukavica i dezinfekcijskih sredstava, u vrijednosti od oko 12 milijuna eura, ali je ta nabava odmah obustavljena nakon što je vlada u Beogradu donijela strogo povjerljiv zaključak čijim su odredbama sve javne nabave RFZO-a obustavljene. Država je odlučila svu medicinsku opremu kupovati tajno, suspendiranjem Zakona o javnim nabavama.

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) prije nekoliko dana objavio je strogo povjerljiv ugovor vrijedan više od 64 milijuna eura, koji je dan poslije uvođenja izvanrednog stanja RFZO sklopio s beogradskom kompanijom Sinofarm. Radi se o obiteljskoj firmi, prisutnoj na tržištu tridesetak godina, koja je, na temelju tog ugovora, prodala državi Srbiji više od 700.000 maski, skoro 1,5 milijuna zaštitnih kombinezona, oko dva milijuna mantila i 13 milijuna pregača. Sinofarm se obavezao robu isporučiti zdravstvenim ustanovama u roku od devet dana i sve podatke o tom poslu tretirati kao strogo povjerljive. Zbog prijevoza robe proizvedene u Kini bilo je potrebno poslati avione ne samo na kineske aerodrome, već i američke i indijske.

U CINS-u navode da RFZO nije odgovorio na pitanja koliko je ugovora sklopio na temelju tajnog zaključka vlade i kolika je njihova ukupna vrijednost. I vlada u Beogradu odlučila je šutjeti, što dovodi do pitanja zašto se podaci skrivaju od javnosti u okolnostima kada se države više ne nadmeću u borbi da što brže nabave zaštitnu medicinsku opremu. Kao da postoji nešto sporno u tim poslovima. Mada je, u biti, Vučić još u proljeće 2020. objasnio sve o tome kako neophodna oprema stiže u Srbiju: “Ja sam želio predstaviti da imamo mnogo manje kako bismo mogli uzeti još respiratora, na raznim stranama. I nemoj više da me pitate kako nabavljam respiratore… Što vas briga kako. I nabavljat ću još. Snalazim se… Na polu-crno smo avansno platili dodatne respiratore, neću da kažem odakle… To je rezultat naših prijateljstava, poznanstava, ljubavi prema Srbiji.”

Prema nedavno objavljenim rezultatima globalnog rangiranja zemalja po percepciji korupcije, Srbija je u grupi država u kojima je korupcija raširena. Što se tiče regije, od Srbije jelošija samo BiH

Očito da je Vučić zadovoljan načinom na koji je zaključivao poslove na početku pandemije, kao i njihovom transparentnošću, jer je iz Abu Dhabija, povodom navodne predstojeće nestašice lijekova u cijeloj Europi, poručio: “U svemu tome morate se snaći. Mi ćemo se opet snaći i ja ću opet kukati, biti drama queen, debil, moron i budala, ali u Srbiji neće ništa da fali.”

Teško je u Srbiji zamisliti jači argument za stav da nema razloga očekivati da bi nešto u tom “snalaženju” moglo biti sporno. Srpskoj vlasti, ogromnoj većini medija i značajnom dijelu populacije nije zamislivo da Vučić pogriješi. Ako Vučić poruči “snaći ćemo se”, za njih nema sumnje da je to ispravno i u interesu Srbije i svih Srba svijeta. Nikoga ne interesira koliko to “snaći ćemo se” košta porezne obveznike niti koliko možda ide direktno u džepove snalažljivih funkcionera vlasti. Ništa im tu nije sporno.

Prema nedavno objavljenim rezultatima globalnog rangiranja zemalja po percepciji korupcije, Srbija je u grupi država u kojima je korupcija raširena. Što se tiče regije, od Srbije je lošija samo Bosna i Hercegovina. U najznačajnijem globalnom rangiranju 180 zemalja i teritorija po percepciji korupcije u javnom sektoru, Srbija ima indeks 36 od 100 mogućih i pala je za pet mjesta na listi – na 101. poziciju. Radi se o najlošijoj ocjeni Beograda u proteklih 11 godina.

Prilikom predstavljanja tih rezultata u Beogradu, ocijenjeno je da borba protiv korupcije više nije ni deklarativno prioritet Vlade Srbije. Navedeno je da nacionalna strategija za borbu protiv korupcije ne postoji, kao i da Vlada Srbije u svom planu ne spominje borbu protiv korupcije. Konstatirano je da se nastavlja otvoreno nipodaštavanje pravila za borbu protiv korupcije, što je najvidljivije u javnim poduzećima i državnoj upravi, kao i da se u Srbiji najunosniji poslovi dodjeljuju neposrednom nagodbom s kompanijama. Te iste kompanije dobivaju poslove u Europskoj uniji sudjelujući na tenderima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.