Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je mjere koje će Srbija poduzeti nakon posljednjih događaja i napetosti na sjeveru Kosova. Među tim mjerama su zahtjevi za poštenim i slobodnim izborima, povratkom srpskih sudaca i tužitelja na legalne funkcije te hitnim formiranjem Zajednice srpskih općina.
“Srbija je trenutno u teškoj pravno-političkoj situaciji po pitanju Kosova i Metohije, ekonomski napredujemo jako brzo, jako dobro, možda čak i odlično, ali ono što ostaje naša najbolnija i najteža točka je, bez sumnje, Kosovo i Metohija“, rekao je Vučić prilikom obraćanja javnosti povodom predloženih mjera.
Odlučeno je, kako je rekao Vučić, o mjerama iz pet područja.
“Prije svega – povratak na status quo ante (kako je bilo). To više nema smisla, tražimo povratak na sve što je postignuto i postignuto u procesu dijaloga. Pokazujemo da smo najodgovorniji u cijelom procesu i smatramo da je za bilo kakav ozbiljniji napredak u dijalogu potrebno raspisivanje slobodnih izbora, primjena članka 9. Briselskog sporazuma i povratak Srba u Regionalnu upravu KP Sjever”, naglasio je Vučić.
U dokumentu koji je podijeljen novinarima, detaljnije piše da se traži povratak na status quo ante “otklanjanjem ključnih posljedica jednostranog i nekoordiniranog djelovanja Kurtijevog režima, što je nužan preduvjet za značajan napredak u procesu dijaloga”.
Vučić je rekao i da se traži povratak srbijanskih tužitelja i sudaca na legalne dužnosti, kao i povlačenje specijalnih snaga kosovske policije sa sjevera Kosova.
“I hitno i hitno formiranje Zajednice srpskih općina”, rekao je Vučić.
Ostala područja u kojima se predlažu detaljnije mjere su:
– Kosovo i Metohija kao područje posebne socijalne zaštite
– Otpor srpskih institucija prema Kosovu i Metohiji
– Uspostava specijalnog tužiteljstva
– te Odluka o nezakonitosti svih organa i institucija formiranih na teritoriju Kosova nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Vučić je svoje obraćanje javnosti najavio u utorak kada je rekao da će se “u iduća 72 sata” obratiti javnosti i “jasno iznijeti zahtjeve i mjere protiv napada na Srbe na sjeveru Kosova”.
On je tada, nakon sastanka s posebnim predstavnikom Europske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i američkim veleposlanikom Christopherom Hillom, rekao da će predložene mjere i zahtjevi biti “ozbiljni”.
PRAVO PITANJE Je li optužnica zbog napada u Banjskoj vezana za agresiju Srbije na Kosovo?
‘Spreman sam na dijalog’
Vučić je najavio da će tijekom listopada Skupštini Srbije predstaviti plan i mjere u vezi s Kosovom.
“Spreman sam na dijalog, spreman sam ići razgovarati s Kurtijem, voditi dijalog u Bruxellesu. No, neću dopustiti pogrom i progon svog stanovništva i sasvim je jasno da je to jedini cilj Kurtijeve vlade“, rekao je Vučić.
Inače, šef prištinskog pregovaračkog tima Besnik Bisljimi objavio je na društvenoj mreži X da će se dijalog Beograda i Prištine na tehničkoj razini održati u utorak, 17. rujna u Bruxellesu.
Demantirao je Tanjug koji je ranije objavio da je Priština odbila izravni susret s izaslanstvom Beograda na trojnom sastanku uz posredovanje EU, prenosi N1.
PODIGNUTA OPTUŽNICA Milan Radoičić i još 45 osoba terete se za oružani sukob na sjeveru Kosova
Komentari