Dok su u jednom dijelu Slovenije poplave, u planinskim vrhovima pao je i prvi snijeg.
Kako su pisali meteorolozi, nešto iza ponoći olujni pojas iznad Italije prešao je preko Slovenije i protegao se od Istre preko Krša do Julijskih Alpa. Padaline su se širile prema istoku. Kiša je padala preko Kočevja, Novog mesta i Krškog sve do istoka zemlje.
U ranim jutarnjim satima uspostavljen je pojas intenzivnijih padalina na jugoistoku Slovenije, a nove padavine zahvatile su i krajnji zapad Slovenije.
Rijeke u većem dijelu zemlje rastu, a najkritičnija je Kupa. Protok u gornjem toku se već smiruje, usporava se i bilježi se postepeni porast srednjeg toka, ali Kupa i dalje plavi na onom riječnom dijelu gdje se i inače izlijeva iz svog korita, objasnio je Andrej Golob, hidrolog Agencije za životnu sredinu.
Pojačan je tok rijeke Drave na granici s Austrijom. Ovakvim tokom Drava se već počela izlijevati. Na ovom području Drava se izlijeva u nešto širim razmjerima, ali ne prijeti stambenim objektima, pojasnio je Golob, prenosi 24ur.
Geološki zavod Slovenije upozorava da zbog povećane količine padalina i prethodnog vlaženja tla postoji povećan rizik od stvaranja novih klizišta i ponovnog aktiviranja klizišta koja su se dogodila tijekom kolovoških nepogoda. Povećana vjerojatnoća odrona odnosi se uglavnom na sjeverozapadnu Sloveniju i povećavat će se srazmjerno količini padavina, najavljuju.
U međuvremenu se zabijelio najviši putni prijevoj Vršič. Snijeg je pao na nadmorskoj visini od oko 1.400 metara, javlja Meteoinfo Slovenija.
Komentari