VRIJE NA VRELU UNE Investitor hidroelektrane devastira iako nema najvažniji dokument; sve inspekcije na terenu

Autor:

Radovi na izvoru imaju veliki utjecaj na gornji tok rijeke Une | Foto: Petar Ubiparip/Pixabay

Radovi na izvoru imaju veliki utjecaj na gornji tok rijeke Une | Foto: Petar Ubiparip/Pixabay

Zbog izgradnje mini hidroelektrane na izvoru rijeke Une, mještani ne odustaju od prosvjeda. Dok o zaštiti Une brinu i susjedi iz BiH, hrvatske institucije o svemu govore u rukavicama.

Izvor Une najdublji je krški izvor u Hrvatskoj, jedan od pet najdubljih u svijetu. Mještani Donje Suvaje i Srba brane ga od devastacije jer se na 200-tinjak metara od vrela nalaze bageri.

Investitoru je još 2015. izdana lokacijska dozvola. Izmijenjena je i dopunjena, bez studije utjecaja na okoliš. Godinu poslije, dobio je i građevinsku dozvolu. Koju je produljio 2019. godine.

Klupko se počelo odmotavati

Gotovo sve inspekcije bile su na terenu u posljednja dva tjedna. Ono što se zna je da investitor ima pravomoćnu građevinsku dozvolu, ima i lokacijsku, ali nema ključni papir – Studiju utjecaja na okoliš.

Postavlja se i pitanje kako je dobio građevinsku, kojoj prethodi upravo ova sporna lokacijska dozvola, bez studije utjecaja na okoliš? Te dozvole izdaje nadležni ured u Zadarskoj županiji.

Iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije stiže novi, svježi nalaz s današnjim datumom. Kažu da ih je investitor 2015. trebao kontaktirati, a nije, i potrebna je bila procjena gradnje na okoliš.

U cijelu priču uključeno je i Ministarstvo graditeljstva, provode se brojni nadzori.

“Klupko se počelo odmotavati, naše sumnje su se ispunile – investitor nema potebnu dokumentaciju za gradnju hidroelektrane”, rekao je za Dnevnik Nove TV zamjenik načelnika Gračaca Nebojša Rađenović.

Upravo iz općine Gračac prije osam je godina došla suglasnost za zahvat, podsjetila je novinarka.

“Općina je tada dala suglasnost, ali na vlasti su bili neki drugi ljudi”; rekao je.

Načelnik općine nije ništa rekao, trenutno je na bolovanju. Malo smo razgovarali o toj temi, ali on se nije pojavljivao, pogotovo kad su bili razgovori oko novinara”, rekao je Rađenović.

Na pitanje o tome smatra li da je u pozadini svega kriminal zamjenik načelnika odgovorio je potvrdno.

“Nenormalno je da na našoj ljepotici Uni netko napravi mini hidroelektranu. To je jednostvno zločin nad rijekom“, rekao je i objasnio da očekuje obustavu radova.

“To je jednio s čime bismo bili zadovoljni, da se više nikada to ne dogodi. Naši su planovi razvoj turizma. Smatramo da bi to pogodovalo općini i našem mjestu”, rekao je.

Mještani i zamjenik načelnika čekaju obustavu radova koja bi se eventualno mogla dogoditi, ali to ovisi o inspekcijskim rezultatima. Vodopravna inspekcija, kao i inspekcija rada još rade na terenu.

‘ILEGALNO I NAPRASNO’ Šimpraga obišla Vrelo rijeke Une zbog gradnje hidroelektrane. ‘Bageri su prekinuli s radovima, čim su nas ugledali’

Oglasio se i Državni inspektorat

U međuvremenu se oglasio i Državni inspektorat Republike Hrvatske. Njihov odgovor prenosimo u cijelosti:

“Državni inspektorat, nadležne inspekcije, i to građevinska, vodopravna, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, inspekcija zaštite na radu i inspekcija rada obavile su očevid predmetne lokacije slijedom kojeg je građevinska inspekcija utvrdila da je ishođena pravomoćna građevinska dozvola važeća kao i da je prijava početka građenja izvršena u zakonom propisanom roku.

Nadalje, nadzorom inspekcije zaštite prirode utvrđeno je da su lokacijska dozvola te izmjena i dopuna lokacijske dozvole izdane bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode (koja treba sadržavati Uvjete zaštite prirode), što je u suprotnosti s odredbama članka 106. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12) temeljem kojega je donesena predmetna lokacijska dozvola.

Obzirom na navedeno, za izdanu lokacijsku dozvolu i njenu izmjenu i dopunu, zatražen je upravni nadzor Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Inspekcijski postupak je u tijeku.

Jednako tako, inspekcija zaštite okoliša je utvrdila da prije ishođenja Izmjene i dopune lokacijske dozvole, nositelj zahvata nije od nadležnog Ministarstva zatražio mišljenje o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja navedenog zahvata na okoliš. Inspekcijsko postupanje je u tijeku.

Inspekcijski nadzor vodopravne inspekcije je u tijeku.

Inspekcijski nadzor inspekcije zaštite na radu i inspekcije rada je u tijeku”, obavijestili su iz Državnog inspektorata, izvijestio je Dnevnik.hr.

TROSKOT O HIDROCENTRALI ‘Tko kontrolira izvor Une, kontrolira živote ljudi’; sve je više sumnji na korupciju

Ekocid i kršenje konvencija

Udruga Ekološko kulturna scena Hrvatska Kostajnica oštro se usprotivila gradnji mini hidrocentrale na izvoru rijeke Une te je prozvala Zadarsku županiju za izdavanje dozvole držeći da se tamo događa ekocid i kršenje konvencija, stoga pozivaju mjerodavne službe da to spriječe.

“Slijedom događanja u svezi izgradnje mini hidrocentrale na izvoru rijeke Une u Donjoj Suvaji, izrazito protestiramo i prozivamo Vas kao odgovorne koji su izdali dozvolu za ovakav ekocid koji se upravo događa”, stoji u otvorenom dopisu Ekološko kulturne scene EKS Hrvatska Kostajnica Zadarskoj županiji.

Drže da ovakva izgradnja mini elektrane nije od nacionalnog interesa, nego je privatni interes vlasnika i nije im, kažu, jasno kako je Zadarska županija mogla izdati ovakvu građevinsku dozvolu koja je direktni ekocid na zaštićeno područje.

Stoga od njih traže da im pošalju studiju utjecaja na okoliš kako bi je ponovno neovisno tijelo procijenilo, te da obustave daljnje uništavanje izvora Une.

Sve mjerodavne službe Hrvatske pozivaju da izađu na teren i spriječe “ekocid koji ima utjecaj na cijeli tok rijeke Une”.

EKS Hrvatska Kostajnica smatra da je županija morala provesti javnu raspravu, ne samo u na svom području, nego i u svakom dijelu županija kroz koje protječe rijeka Una, pa i u susjednoj Bosni i Hercegovini.

Zadarsku županiju optužuju da ovakvim činom koji su proveli, direktno krše ESPOO konvenciju (Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (Konvencija iz Espooa) i Protokol o strateškoj procjeni okoliša (Protokol SEA).

Cilj je Konvencije osigurati da njezine stranke procjenjuju utjecaj na okoliš određenih aktivnosti u ranoj fazi planiranja i da se međusobno obavještavaju i savjetuju o aktivnostima navedenima u Konvenciji koje će vjerojatno imati značajni štetni prekogranični utjecaj, ističe udruga.

Napominju da je prekršena i Arhuuska konvencija koja traži uključivanje građana u projekt, te Natura 2000, koja je odavno zaštitila ovaj tok rijeke Une, te Unu u potpunosti do njenog ušća u Jasenovcu.

Nedopustivo je raditi ovakve intervencije na rijeci u samom gornjem toku, kod izvora budući da se sve mijenja i ima znatan utjecaj na tok i tijek korita rijeke Una, a osobito za floru i faunu. Ne treba uopće ni spomenuti da je u Bosni Nacionalni park Une, te ovakvom intervencijom na Uni, skroz mijenjate strukturu zaštićenog područja”, upozorava udruga.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.