Libanonska militantna skupina Hezbolah objavila je da je pokrenula napad na Izrael kao odmazdu za ubojstvo jednog od svojih zapovjednika u Bejrutu, a Izrael je taj potez preduhitrio vlastitim zračnim napadima. Napadi s obje strane dolaze nakon smrti vrhovnog vojnog zapovjednika Hezbollaha Fuada Šukra, koji je ubijen u napadu u južnom predgrađu Bejruta u srpnju.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ranije je opisao Šukra kao “jednog od najtraženijih terorista na svijetu”.
Izraelska vojska objavila je da je Hezbolah planirao lansirati jak raketne napade prema Izraelu – jer je skupina koju podržava Iran, a koju je nekoliko zemalja označilo terorističkom organizacijom, obećala da će uzvratiti. Letovi za i iz zračne luke Ben Gurion u Tel Avivu bili su privremeno obustavljeni u nedjelju nakon izbijanja napada, ali su u međuvremenu nastavljeni.
Dakle, što je Hezbolah i hoće li igrati ulogu u sukobu Izraela i Hamasa na Bliskom istoku?
Što je Hezbolah i kako je nastao?
Hezbolah je osnovan 1982. godine usred građanskog rata u Libanonu, koji je bjesnio 15 godina – od 1975. do 1990. godine. Nastao je iz iranskih nastojanja da svoju Islamsku revoluciju iz 1979. izvozi u regiju – i bori se protiv izraelskih snaga nakon što je Izrael napao Libanon i okupirao dijelove glavnog grada Bejruta 1982. godine.
Hezbolah, čije ime znači “Božja stranka”, optužen je za česte napade na strane mete, uključujući bombardiranje vojarne američkih marinaca 1983. u kojem je poginula 241 osoba, piše Sky.
Smatran iranskom zastupničkom snagom, skupinu je obučavao i opremio Teheran, Hezbolah se uzdigao od frakcije u sjeni do teško naoružane skupine koja ima velik utjecaj unutar Libanona.
SAD, neke zapadne vlade i drugi smatraju je terorističkom organizacijom. U Libanonu njezini članovi čine dio vlade i imaju desetke zastupnika u parlamentu.
Hezbolah je zakleti neprijatelj Izraela i otvoreno poziva na uništenje “cionističkog režima u Palestini”.
Čak i nakon što su izraelske snage službeno povukle iz Libanona 2000. godine, dvije su se strane sukobile – najrazornije u ratu 2006. godine.
Koliko je moćna Hezbolahova vojska?
Jedna od najoružanijih nedržavnih skupina na svijetu, Hezbolah se može pohvaliti oružjem uključujući precizne rakete i bespilotne letjelice, i kaže da može pogoditi sve dijelove Izraela. Njihov golemi arsenal raketa broji čak 100.000, prema nekim stručnjacima.
Od Irana dobiva oružje i novac – u iznosu od stotina milijuna dolara godišnje posljednjih godina, procjenjuje SAD. Godine 2021. vođa Hezbolaha Sayyed Hassan Nasrallah rekao je da grupa ima 100.000 boraca – iako je to možda pretjerano.
Godine 2022. thinktank Institute for Strategic Studies procijenio je da bi grupa mogla imati do 20.000 članova aktivnog osoblja.
Njihovi borci su prekaljeni u bitkama, jer su se intenzivno borili u Siriji kao podrška predsjedniku Basharu al Assadu.
Koliki je utjecaj Hezbolaha u regiji?
Hezbolah je dobro opremljena vojna sila znatne veličine, ali također ima značajan utjecaj nad Libanonom. Općenito se smatra najmoćnijim članom mreže koju podržava Iran poznate kao Osovina otpora.
Smatra se skupinom koja izaziva razdor. Većina Libanonaca protivila se izraelskoj okupaciji južnog Libanona i poduprla napore da se oni protjeraju iz zemlje. Međutim, unutar zemlje Hezbolah je kritiziran zbog političkih saveza koje je sklopio. I mnogi su ljudi zabrinuti da će desetljećima star sukob s Izraelom uvući zemlju u sveopći rat.
Grupa je također bila izvor nadahnuća i potpore drugim skupinama koje podupire Iran diljem Bliskog istoka. Obučavao je naoružane skupine u Iraku i tamo sudjelovao u borbama.
Saudijska Arabija kaže da se Hezbolah borio i kao podrška Hutijima koji su saveznici Irana u Jemenu. Hezbolah to negira.
PRIJETNJA IZRAELU Vođa Hezbolaha: Jedino što stoji između nas i vas su dani, noći i bojno polje
Koja je uloga Hezbollaha u sukobu Izraela i Hamasa?
Hezbolah ima duge veze s Hamasom – oni dijele pogled na Izrael kao neprijatelja i počeli su razmjenjivati vatru s Izraelom 8. listopada nakon napada.
Od prošlog mjeseca, izraelski napadi ubili su oko 350 boraca Hezbolaha u Libanonu i više od 100 civila, uključujući bolničare, djecu i novinare, prema sigurnosnim i medicinskim izvorima i Reutersovoj evidenciji smrti koju je izdao Hezbolah.
Izraelska vojska priopćila je nakon napada na nogometnom igralištu u srpnju da je broj žrtava među civilima ubijenim u napadima Hezbolaha od listopada porastao na 23, zajedno s najmanje 17 vojnika.
Benjamin Netanyahu je 22. listopada prošle godine rekao da bi, ako bi Hezbolah otvorio ratnu frontu s Izraelom, to dovelo do protuudara “nezamislivih” razmjera na Libanon. Iako je Hezbolah tvrdio da ne stoji iza raketnog napada na nogometno igralište na Golanskoj visoravni, najnoviji udari mogli bi širu regiju uvući u rat.
Komentari