Pripadnici Hrvatske vojske, njih 150, u ponedjeljak popodne upućeno je na područje Hlebina kod Koprivnice u Koprivničko-križevačkoj županiji gdje će biti angažirani na aktivnostima obrane od poplava.
Oni su angažirani temeljem odluke ministra obrane, a na zahtjev Ravnateljstva civilne zaštite koje je središnje tijelo državne uprave nadležno za zaštitu i spašavanje i koordinaciju tih aktivnosti, navodi se u priopćenju Ministarstva obrane.
Podsjećaju i kako je za donošenje odluke o korištenju i pomoći Hrvatske vojske propisana procedura važećim Zakonom o obrani, a takvi zahtjevi za pomoć Hrvatske vojske, Ministarstvu obrane upućuju se isključivo putem Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite.
Vrhunac vodenog vala u općini Drnje očekuje se tijekom noći, a od poplave se brani stotine kuća, rekao je u ponedjeljak nakon obilaska terena direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
“Bit će rušenja rekordnog vodostaja za sigurno pola metra u odnosu na dosadašnji rekord iz 1972.”, rekao je Đuroković na konferenciji za medije nakon što je zajedno s ravnateljem Ravnateljstva civilne zaštite Damirom Trutom obišao službe na terenu.
Maksimalan vodostaj očekuje se oko ponoći, a u Drnju se brani točkasto 20-ak objekata. Posebna pozornost će se posvetiti stabilnosti nasipa kojim se brani više stotina kuća i oko tisuću stanovnika. Desetak objekata u nebranjenom, poplavnom području u kontaktu je s vodom.
Najveće opterećenje na ovom području potrajat će u utorak do popodnevnih sati, a kada se utvrdi maksimalan vodostaj u Botovu, moći će se znati koliki će vodeni val proći Dravom nizvodno, kroz Virovitičko-podravsku i Osječko-baranjsku županiju.
Đuroković kaže da se očekuje preklapanje dva vodena vala Mure i Drave, Mure od 1400 kubnih metara u sekundi, a Drave od 2000 kubnih metara u sekundi. Koordinacijom s HEP-om provedeno je pretpražnjenje da bi se omogućio što manji dotok Drave u trenutku maksimalnog vodostaja Mure te se tako nastoji sniziti vodostaj prema Botovu.
“Prvobitne prognoze vodostaja Drave bile su čak + 700 centimetara, tako da sada imamo razloga za više optimizma”, rekao je Đuroković. Istaknuo je da je situacija pod kontrolom, a načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Ratimir Ljubić. U smjeni dežura oko 100 dobrovoljnih vatrogasaca i do 50 dragovoljaca, mještana općine Drnje.
Načelnik općine Petar Dombaj također poručuje da prostora za paniku “još uvijek nema”.
“Puno je vatrogasaca i ljudi iz žurnih službi na terenu. Nasipi oko kuća povišeni su za 80 centimetara, a ako bude potrebe, postavljene su tri linije obrane. Evakuacija stanovništva je zadnja opcija i za sada o njoj nema govora”, poručio je Dombaj.
Potvrdio je i da se nije uspjelo spriječiti prodor vode u romsko naselje, kao ni 2014. Trenutno su svi stanovnici romskog naselja smješteni u sportsku dvoranu gdje je otprilike 35 ljudi.
Uništeno jezero, urušene kuće na Šoderici: “Nalet vode je stravičan, odnijela je pet metara ceste”
Komentari