Vrhunac vodenog vala danas bi trebao stići u Hrvatsku. Vodostaj Dunava u Batini sada iznosi 706 centimetara, na snazi su izvanredne mjere. Iako problema ima u Zelenom otoku i Aljmašu, koji su smješteni na nebranjenom području i odsječeni su, iz Hrvatskih voda poručuju da je situacija pod kontrolom jer su ojačani svi nasipi i kritične točke.
Prema prognozama, vodostaj Dunava ne bi trebao premašiti razine iz 2013. godine, kada je dosegnuo 7 i pol metara. “Ipak, ništa se ne smije prepustiti slučaju. To su vrlo ozbiljni vodostaji iznad plus 700 centimetara, tako će sve snage biti u ukupnoj pripravnosti, danonoćno dežurstvo, a naravno u kordinaciji sa Stožerom Osječko-baranjske županije i Vukovarsko srijemske županije i imati na raspolaganju sve druge snage i naravno uz stalnu pričuvu i spremnost pripadnika Hrvatske vojske za intervenciju”, rekao je Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda, piše HRT.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković istaknula je da su svi objekti i vodne građevine pregledani i dodatno se pregledava hidrotehnička oprema, osiguravaju se materijalni uvjeti te se nastoji pomoći onom stanovništvu koje ima vikendice u područjima za koje je bilo predviđeno da će plaviti.
ODSJEČENO NASELJE Raste vodostaj Dunava i Drave. Vučković: ‘Neka područja ne mogu se braniti’
‘Nema panike ni razloga za zabrinutost’
Načelnik općine Draž Stipan Šašlin rekao je da je situacija pod kontrolom. Djelatnici Hrvatskih voda obilaze nasip od granice s Mađarskom pa sve do ušća Drave. “Nasip je u izvanrednom stanju, pokošen, održavan, vodi se računa o svakom detalju i s velikom sigurnošću možemo reći da će ovaj vodeni val proći bez ikakvih posljedica”, rekao je Šašlin u emisiji “U mreži Prvog”.
Naglasio je kako nema panike ni razloga za zabrinutost. “Velikih broj naših stanovnika prošao je takve situacije s visokim vodostajem. Predstavnici Civilne zaštite i Crvenog križa su na raspolaganju i nastojimo pomoći tim ljudima čim više. Kad se voda bude povlačila, trebat će isušivati prostore i tim ljudima će se pomoći”, poručio je.
Novosel: Od sutra osjetnije opadanje vodostaja
Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda, rekao je da su nakon velike poplave 2013. nasipi dodatno ojačani. Kazao je kako vodostaj sigurno neće doseći 8 metara te da će samo dalje padati. “Svi smo mogli odahnuti kad je protekle srijede vrh Dunava u Bratislavi dosegao pola metra niže nego što je bio 2013. Tada smo znali da i kod nas možemo očekivati 60-ak cm niži vodostaj i to se i ostvarilo“, rekao je Novosel.
U Budimpešti su vodostaji Dunava u tri dana pali za gotovo dva metra. Takav tempo se ne može očekivati na području Batine, ali već sutra ćemo osjetiti osjetnije opadanje vodostaja, intenzitetom pola metra na dan. “Ako je danas 700 cm, već prekosutra vjerujem da ćemo za područje Batine ukidati izvanredne mjere obrane od poplave”, otkrio je Novosel.
VLADA Predstavljeno izvješće o obrani od poplave na Dunavu, sve spremno za vodeni val
Trut: U stalnom smo kontaktu sa stanovnicima
Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut naglasio je da su pripreme počele vrlo rano. “Svi su opremljeni i prate što se događa. Aktivno rade stožeri civilne zaštite Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Prekjučer sam bio na terenu, idem i danas”, rekao je Trut.
Vikend naselja Zeleni otok i Aljmaš na nebranjenomm području Dunava u doticaju su s vodom, a u neke je objekte i ušlo malo vode. U oba naselja ostalo je nekoliko obitelji. Ravnateljstvo Civilne zaštite i Crveni križ skrbe o njima, a posjetili su ih i psiholozi.
U naseljima je i dvoje bolesnika, a Trut ističe da im se pruža sva potrebna pomoć. “Potrebni su im i određeni aparati i lijekovi, koje oni imaju. U preventivnom slučaju dostavljen je i agregat za struju ako bi došlo do isključenja struje tako da mogu upogoniti aparate za disanje. U svakodnevnom su kontaktu s našim pripadnicima. Cijelo područje nadziremo dronovima“, istaknuo je Trut.
Raste vodostaj Drave, izlila se na šetnicu u Osijeku
Osim Batine i Aljmaša kritična su i niži dijelovi grada Iloka i prigradsko naselje Šarengrad. “Mi smo liniju obrane podigli na vodostaj iz 2013. na svim mjestima gdje je to moguće. Velike količine Dunava izlijevaju se u Kopački rit tako da na području nizvodno, Vukovar, Aljmaš, Ilok očekujemo dosta niže vodostaje nego smo očekivali prije 10 dana. Moguće da će samo neki izolirani objekti biti zahvaćeni. Sutra će vrh vodenog vala Dunava biti na Aljmašu, prekosutra u Vukovaru i u noći s petka na subotu u Iloku”, rekao je Novosel.
Porastao je i vodostaj Drave. “Do sutra ujutro na aljmaškom području vodostaj može porasti još 10-15 cm. Visok vodostaj Dunava radi uspor na Dravi, znači ona ne može normalno protjecati i samim time se podiže vodostaj na osječkom području. Jučer je bio početak izlijevanja na šetnicu, očekujemo nekih +400 cm. Nije to ništa spektakularno. Preporučujem građanima da se ipak ne ide šetnicom”, zaključio je Novosel.
CIVILNA ZAŠTITA Vodeni val približava se Hrvatskoj: Hoće li izdržati sustav obrane od poplava?
Komentari