Rezolucija Europskog parlamenta poziva na međunarodnu istragu o izborima u Srbiji, na što su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić reagirali vrlo negativno. No za ovakav razvoj događaja mogu zahvaliti samo sebi, jer prema riječima sugovornika Nove, do Rezolucije vjerojatno ne bi ni došlo da nije bilo njihovog bahatog odnosa prema stranim promatračima, oporbi i građanima. Prije svega, da nije bilo njihovog napada na zastupnika u Europskom parlamentu Andreasa Schidera.
Premijerka Ana Brnabić tom je prilikom izjavila da bi radije podnijela ostavku nego pristala na tu istragu, srbijanski predsjednik Aleksadar Vučić rekao je da je Rezolucija EP-a sramota srpske oporbe, piše Nova.rs.
No, imajući u vidu sve što se događalo nakon izbora, nameće se kao sasvim legitimno pitanje jesu li zasluge Vučića i Brnabić u ovoj priči puno veće? Jesu li sami izazvali ovakvu Rezoluciju vrijeđajući strane promatrače, prije svega zastupnika Andreasa Schidera?
Sam Schider kaže da je ta teza donekle točna.
“Promatrači iz Europskog parlamenta rekli su što su vidjeli i ponovili su kritike vezane uz izbore, što je valjda željela čuti vlast u Srbiji i zato su nas napali. Rezolucija Europskog parlamenta pokazuje da ne dopuštamo tako brutalne napade na međunarodne promatrače i da ne prihvaćamo takvu vrstu pritiska. I dalje ćemo govoriti ono što treba, a to smo ovom rezolucijom i učinili”, zaključuje Šider.
Novinarka portala “European Western Balkans” Sofija Popović smatra da se bahatost koju su u međuvremenu pokazali SNS-u sada vraća kao bumerang.
“Mislim da je takav pristup nakon izbora i oštre reakcije na sve što su govorili strani promatrači dosta otežali poziciju vlasti. To je jedan od razloga zašto smo dobili Rezoluciju EP-a općenito, a posebno ovu Rezoluciju”, rekla je.
“Da nije bilo takve retorike, vjerojatno ne bismo ni imali Rezoluciju”, smatra Popović.
Dovoljno je, kaže, podsjetiti prije svega na napad na europarlamentarca i člana promatračke misije EP-a Andreasa Schidera. “Odmah je tražio razgovor o izborima u Srbiji. Ta rasprava je, vjerujem, na kraju prerasla u Rezoluciju zbog takvog napada na njega”, kaže Popović.
Kao drugi razlog tako oštre reakcije europarlamentaraca navodi nedostatak potpore europskih naroda, čiji je SNS pridruženi član.
“Ovu potporu prvotno je pokušao pružiti izvjestitelj EP-a za Srbiju i član EPP-a Vladimir Bilčik, koji se otvoreno usprotivio raspravi o izborima u Srbiji u Europskom parlamentu, prije konačnog izvješća ODIHR-a. No, u samom EPP-u došlo je do raskola na temu izbora u Srbiji. Jasno je da postoji još jedna struja unutar ove organizacije koja smatra da su na izborima u Srbiji pređene crvene linije. Jedno se ne smije izgubiti iz vida. Europski parlament jedina je europska institucija čiji se članovi biraju na izravnim izborima, stoga su pošteni izbori za njih od velike važnosti”, zaključuje Popović.
Komentari