fbpx

VRAĆANJE VOJNOG ROKA Hrvati će gotovo sigurno ponovno u vojsku. Evo po kojem modelu

Autor:

HV

Ivica Galovic/PIXSELL

Prvog dana sljedeće godine, prođe li političku proceduru, trebao bi ponovno krenuti obvezni vojni rok u Hrvatskoj, koji je zamrznut 2008. godine i zamijenjen dobrovoljnim služenjem.

Govoreći o motivima za ponovno uvođenje, Ivan Jušić, ravnatelj Uprave za ljudske potencijale MORH-a, kazao je za HRT kako je u članku 47. Ustava zapisano da su svi hrvatski građani koji su za to sposobni dužni braniti svoju zemlju, osim što oni koji zbog vjerskih ili moralnih nazora imaju prigovor savjesti ne moraju obnašati vojničke dužnosti.

Vojna obveza samo za muškarce

Mladići koji će biti pozvani na temeljno vojno osposobljavanje popunjavat će pričuvne postrojbe Hrvatske vojske, a dio njih koji se odluči za profesionalnu službu mogu nastaviti profesionalnu službu u HV-u, biti osposobljavani za rodove, službe ili struke ovisno o njihovim znanjima i vještinama, rekao je Jušić za HRT.

Trenutno je u Hrvatskoj na snazi dragovoljno služenje vojnog roka, na koje se mogu prijaviti svi mladići i djevojke od 18 do 30 godina.

Vojna obveza odnosi se, pak, samo na muškarce starije od 18 godina, ali će žene i dalje moći ići na dragovoljno vojno osposobljavanje.

Jedan od glavnih razloga za uvođenje obveznog vojnog osposobljavanja je da bi se pričuvne postrojbe nesmetano popunjavale, rekao je Jušić.

Vojni rok najviše tri mjeseca

Naveo je da vojni rok neće biti kraći od dva mjeseca niti duži od tri.

Dva mjeseca je trenutno dragovoljno vojno osposobljavanje i to je gotov model koji možemo samo preslikati na neku novu situaciju, a jedan od prijedloga je i da to bude do tri mjeseca“, dodao je.

‘Mnogi će se prvi put odvojiti od roditelja’

Jušić je rekao da će neki ročnici prvi put dobiti mogućnost da se odvoje od roditelja, pa će to biti dio njihova odrastanja i sazrijevanja.

Naveo je i da HV za početak 2025. ima dovoljno časnika i dočasnika koji mogu provesti temeljno vojno osposobljavanje.

Neke neće ni pozvati u vojsku

Neke kategorije mladića, poput onih koji idu na studij ili se nalaze u inozemstvu, imat će pravo na odgodu, s tim da će se odrediti krajnji rok za služenje, rekao je Jušić.

Mladići, naravno, moraju proći zdravstvene preglede kako bi se utvrdila njihova sposobnost za vojnu službu, a oni koji nisu sposobni neće biti ni pozvani.

“Za njih će biti nešto lakše nego za ulazak u profesionalnu vojsku, neće morati raditi testove tjelesne spremnosti“, rekao je Jušić.

Nakon završetka obveznog vojnog roka, oni koji ne izaberu vojni poziv bit će raspoređeni u pričuvne postrojbe u skladu sa svojim prebivalištem, zaključuje HRT.

ANUŠIĆ O VOJNOM ROKU ‘Oni koji neće nositi oružje, mogu nositi grablje i motiku’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.