U Tehničkom muzeju Nikola Tesla u ponedjeljak u 13 sati će biti otvoren Festival znanosti, koji će trajati do 29. travnja uz besplatan ulaz na sva festivalska događanja. Tema ovogodišnjeg festivala je priroda i društvo. Uz glavnu temu na Festivalu se nudi i cijeli niz drugih različitih tematskih perspektiva primjerenih trenutku življenja.
Festival znanosti (FZ) najvažnija je i najsveobuhvatnija manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj, koja se obilježava u obrazovnim, kulturnim i znanstvenim institucijama u Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Splitu, Zadru, Puli, Dubrovniku i brojnim drugim gradovima i mjestima širom Hrvatske nizom događanja raznolikih sadržaja: predavanja, projekcija, demonstracija pokusa, radionica, tribina, okruglih stolova, predstava itd., namijenjenih popularizaciji znanosti, primarno kod mladih (studenata i srednjoškolaca), ali i drugih ciljnih skupina.
Ove godine festivalska događanja odvijaju se u 34 grada širom Hrvatske, a u programu sudjeluje više od 2000 sudionika. Već te činjenice govore o važnosti ove dugogodišnje manifestacije popularizacije znanosti za hrvatsku znanost i korisnike.
U Zagrebu se tradicionalno većina programa odvija u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, te na još 13 različitih lokacija u gradu. Uz to, Festival znanosti u Zagrebu obilježavaju najbrojniji i najopsežniji programski sadržaji. Ove godine posjetitelje očekuje 7 izložbi, 64 predavanja, 42 prezentacije, 138 radionica. U kreiranju sadržaja sudjelovalo je više od 350 sudionika.
U 2023. godini svijet znanosti i tehnologije obilježava brojne obljetnice: 70 godina od otkrića strukture molekule DNK, 50 godina od prvog mobilnog telefona, prije 40 godina Pioneer 10 bio je prvi proizvod ljudskih ruku koji se otisnuo izvan Sunčeva sustava, a prije čak 140 godina patentirana je prva fotonaponska ćelija; 120 godina prošlo je otkad je Maria Sklodowska Curie, kao prva žena, dobila svoju prvu Nobelovu nagradu iz fizike, a 70 godina otkako je Valentina Terješkova, kao prva žena, odletjela u Svemir.
U Hrvatskoj obilježavamo 80 godina smrti Nikole Tesle, 145 godina rođenja Franje Hannamana, izumitelja žarulje s volframovom niti i 185 godina rođenja Ferdinanda Kovačevića, pionira hrvatske telegrafije.
Ciljevi koji se postižu provedbom programa su popularizacija znanosti, učenje i pomoć u profesionalnoj orijentaciji. Popularizacija znanosti odvija se na način da se znanost predstavi kao zanimljiv i poticajan izazov, dio svakodnevnog života, zagonetka koju je zanimljivo istraživati, nešto što svi mogu razumjeti i svladati. FZ potiče mlade na nastavak školovanja na tehničkim fakultetima i fakultetima prirodnih znanosti. Korisnici programa su ponajprije mladi, i to učenici osnovnih i srednjih škola te studenti, a pojedini programi namijenjeni su i predškolskom uzrastu. Zanimanje za manifestaciju pokazuju i ostale generacije i profili posjetitelja.
Komentari