Sutkinja Sanja Voller-Jakšić ostaje na čelu sudskog vijeća Županijskog suda u Osijeku u kaznenom postupku protiv Damira Dekanića, bivšeg župana Vukovarsko-srijemske županije, koji je prometnu nesreću skrivio pijan pa to pokušao zataškati.
Osim Dekanića, za lažiranje okolnosti prometne nesreće u svibnju 2022., koju je bivši HDZ-ov župan skrivio vozilom Županije, terete se i Nikolina Meseljević, Krešimir Bičanić, Tomislav Farkaš i Mijo Pranjkić. Policajka Marija Serezlija sklopila je nagodbu s USKOK-om, priznala krivnju i osuđena je na godinu dana zatvora uvjetno, s rokom izdržavanja kazne na četiri godine, uz zabranu obavljanja policijske dužnosti na dvije godine.
NEOČEKIVANI OBRAT Opet odgođeno suđenje Dekaniću, njegov odvjetnik tražio izuzeće sutkinje
Miroslav Rožac, sudac zadužen za obavljanje poslova sudske uprave na Županijskom sudu u Osijeku, odbio je zahtjev optuženog policajca Mije Pranjkića i njegovog odvjetnika Igora Plavšića za izuzeće sutkinje Voller-Jakšić, smatrajući ga neosnovanim, piše Jutarnji list.
Zašto je odvjetnik tražio izuzeće?
Plavšić je u ponedjeljak na raspravi podnio zahtjev za izuzeće sutkinje, smatrajući da ona ne može suditi u ovom predmetu jer je u vrijeme kada je vođena istraga protiv njegovog klijenta, kao i prilikom podizanja optužnice, radila u Državnom odvjetništvu.
Iako je istragu provodio USKOK, koji je ujedno i tužitelj u ovom slučaju, a Sutkinja Voller-Jakšić bila zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Osijeku, Pranjkić i Plavšić smatraju da to ne može biti odvojeno, jer je riječ o jednoj instituciji. Plavšić je također napomenuo da je predsjednik optužnog vijeća na Županijskom sudu u Osijeku bio sudac koji je ranije radio u DORH-u tijekom istrage te su i njega tražili da se izuzme.
NIŠTA ZATO HDZ-ov vukovarski župan u ostavci vraća se na posao u Hrvatske šume
“Drže da u takvim okolnostima Pranjkić ne može imati pravedno i nepristrano suđenje“, izjavio je Plavšić.
Dekanić je nesreću skrivio pijan i to pokušao zataškati
No, njihov je zahtjev ponovo odbijen, a sada se čeka novi datum rasprave, koja još uvijek nije ni započela. Naime, rasprave su do sada bile odgođene tri puta – dva puta zbog nedolaska optuženika i njihovih branitelja, a treći put zbog zahtjeva za izuzeće sutkinje. Prema optužbi USKOK-a, Dekanić je bio pod utjecajem alkohola i vozio neprilagođenom brzinom, izazvavši prometnu nesreću u kojoj su oštećena dva osobna vozila i ograda obiteljske kuće.
“U nakani da izbjegne svaku odgovornost za tako prouzročenu nesreću, s II. okr. vlasnicom oštećenog vozila i III. okr. (svojim bratićem), dogovorio je kako će u slučaju dolaska policijskih službenika neistinito prikazati da je službenim automobilom Županije upravljao III. okr. i da je do nesreće došlo uslijed izbjegavanja naleta na životinju na cesti, dok se on tom prilikom nalazio na mjestu suvozača”, navodi USKOK.
SLUČAJ VUKOVARSKOG ŽUPANA Oporba: ‘Postoji politička odgovornost i Dekanića i HDZ-a’
Policajci koji su došli na očevid odmah su utvrdili da je župan bio za volanom, ali su pod utjecajem njegovog autoriteta pristali na njegovo traženje da lažno prijave da je njegov bratić upravljao vozilom i da su nesreću izazvale okolnosti koje nije bilo. Ovakav lažni policijski izvještaj korišten je i za nanosenje štete osiguravatelju koji je isplatio 13.888,74 eura za štetu na vozilima i ogradi, čime je Dekanić izbjegao plaćanje tih troškova.
Tijekom istrage, svi optuženi su negirali krivnju, a uporno su tvrdili da je Bičanić vozio Dekanićev službeni automobil. Međutim, četvero svjedoka izjavilo je da je upravo Dekanić bio za volanom Škode kada je izazvao nesreću, te da nije bilo drugih osoba u vozilu.
Komentari