Von der Leyen hvali napredak Ukrajine. Zelenski: “Ovaj posjet dolazi u povijesnom trenutku…”

Autor:

epa10957222 Ukraine's President Volodymyr Zelensky (R) and President of the European Commission Ursula von der Leyen (L) react as they address a joint press conference following their meeting in Kyiv, Ukraine, 04 November 2023. Von der Leyen arrived in Kyiv to meet with top Ukrainian officials amid the Russian invasion.  EPA/SERGEY DOLZHENKO 33483

EPA/SERGEY DOLZHENKO

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pohvalila je u subotu u Kijevu napredak Ukrajine na njezinu putu prema otvaranju pristupnih pregovora s Europskom unijom i ponovila potporu toj zemlji u otporu ruskoj agresiji dokle god bude trebalo.

“Moram reći da se napravili izvrstan napredak. Želim reći koliko smo impresionirani reformama koje ste proveli usred rata”, izjavila je von der Leyen na konferenciji za novinare u Kijevu nakon razgovora s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem.

Von der Leyen je u subotu doputovala u svoj šesti posjet Ukrajini od početka rata, u trenutku kada se pozornost svjetske javnosti sve više okreće prema Bliskom istoku i nekoliko dana prije objave izvješća o napretku zemalja kandidata za članstvo u EU-u.

Komisija će u srijedu objaviit izvješće o napretku zemalja kandidata i očekuje se da će preporučiti šefovima država ili vlada EU-a otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom. Izvješća o napretku poslužit će kao podloga za raspravu šefovima država ili vlada država članica EU-a na njihovu samitu u prosincu kada bi trebali donijeti odluku o Komisijinim preporukama.

Ovaj posjet dolazi u povijesnom trenutku kada očekujemo političku odluku o početku pregovara za članstvo naše zemlje u EU-u”, rekao je Zelenski.

Von der Leyen stigla u Kijev. Ukrajini želi poručiti da je EU i dalje uz nju

Izrazivši uvjerenost da će Ukrajina dobiti zeleno svjetlo, Zelenski je rekao da će ta odluka biti od ključne važnosti ne samo za njegovu zemlju nego i za cijelu Europu.

“Kada započnemo pregovore o članstvu u Europi više neće biti sivih geopolitičkih zona”, rekao je Zelenskij.

Zelenski je rekao kako ne očekuje da se njegovoj zemlji gleda kroz prste kada je riječ o ispunjavanju kriterija koje je Komisija postavila da bi dobila preporuku za početak pregovora.

To se odnosi na vladavinu prava, zaštitu ljudskih prava i nacionalnih manjina, transparentnost u radu državnih instititucija, borbu protiv korupcije.

Von der Leyen je najavila da će Komisija uskoro predložiti državama članicama EU-a 12. paket sankcija protiv Rusije.

“Mi ćemo i dalje tjerati Rusiju da plaća za svoj agresivni rat, a naše postojeće sankcije duboku su pogodile rusko gospodarstvo”, rekla je.

Prijedlog novog paketa sankcija sadržavat će nova imena sankcioniranih, onih koji su odgovorni za vojnu invaziju i okupaciju dijelova Ukrajine, onih koji uključeni u otmice djece i onih koji sudjeluju u širenju lažnih vijesti i propagande.

Nove sankcije će također uključivati nove zabrane za uvoz i izvoz te mjere protiv onih koji omogućavaju zaobilaženje sankcija.

Također je najavila i prijedlog o korištenju profita koje donosi zamrznuta ruska imovina za obnovu Ukrajine.

Predsjednica Komisije se nakon razgovora s predsjednikom Zelenskijem obratila i zastupnicima ukrajinskog parlamenta. U svom obraćanju ponovila je da će EU podržavati Ukrajinu kolikogod bude trebalo.

Rekla je da je Europa predugo vjerovala da je moguće trgovati s Rusijom i integrirati je u europski sigurnosni poredak.

“Ali, to nije išlo i neće biti moguće sve dok se Rusija vodi varljivim snovima o carstvu. To je  ključna lekcija koju ste nas vi, narod Ukrajine, naučili tijekom rata”, rekla je von der Leyen.

Zapad čak s Kijevom pokrenuo pitanje mogućih mirovnih pregovora s Moskvom

Američki i europski dužnosnici razgovarali su s ukrajinskom vladom o tome što bi mogući mirovni pregovori s Rusijom mogli uključiti da se okonča rat, citirao je NBC neidentificiranog visokog američkog dužnosnika i jednog bivšeg američkog dužnosnika.

U ratu u Ukrajini, koji sada traje 21 mjesec, ubijeno je ili ranjeno stotine tisuća ljudi, a dijelovi zemlje su razoreni. Rat je izazvao najdublju krizu u odnosima Moskve sa Zapadom od Kubanske raketne krize 1962. godine.

NBC je rekao da su razgovori uključivali vrlo široke nacrte onoga od čega bi Ukrajina možda morala odustati da postigne dogovor s Rusijom.

Reuters nije mogao neovisno provjeriti razgovore o kojima je izvijestila američka televizijska mreža.

Razgovori s Ukrajinom dolaze u jeku zabrinutosti američkih i europskih dužnosnika da je rat dosegao mrtvu točku te također zbog sposobnosti Zapada da nastavi pružati pomoć Ukrajini, citira NBC riječi dužnosnika.

Rusija trenutno kontrolira oko 17,5 posto međunarodno priznatog teritorija Ukrajine.

Moskva kaže da je morala pokrenuti ono što naziva “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini kao odgovor na ono što vidi kao neprijateljski i agresivni Zapad za koji kaže da koristi Kijev za potkopavanje Rusije.

Kijev i njegovi zapadni saveznici kažu da je to besmislica i da su akcije Moskve otimanje zemlje u imperijalnom stilu.

Kremlj kaže da će postići sve svoje ciljeve u Ukrajini.

Kijev kaže da želi vratiti kontrolu nad svim teritorijem koji je Rusija otela, uključujući i Krim koji je pripojen 2014., te da neće stati dok i zadnji vojnik ne bude izbačen s njihova teritorija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.