Von der Leyen: “EU nas treba voditi iz sadašnje krhkosti u novu vitalnost”

Autor:

epa08672116 European Commission President Ursula Von Der Leyen delivers her first state of the union speech at a plenary session of European Parliament in Brussels, Belgium, 16 September 2020.  EPA/OLIVIER HOSLET

EPA/OLIVIER HOSLET

 

Pandemija koronavirusa pokazala je našu krhkost i sada je trenutak Europe da nas izvede iz ove krhkosti prema novoj vitalnosti, istaknula je u srijedu u svom govoru o stanju Unije predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

“Ovo je trenutak za Europu, da vjerujemo jedni drugima i ostanemo zajedno. Ovo je trenutak Europe, koja nas treba voditi iz ove krhkosti u novu vitalnost”, rekla je von der Leyen na početku svog prvog govora o stanju Unije.

Po uzoru na Sjedinjene Države, jednom godišnje, na plenarnoj sjednici u rujnu, predsjednik ili predsjednica Komisije od 2010. drže govor o stanju Unije u kojem se osvrću na rezultate u protekloj godini i najavljuju prioritete za sljedeću.

Ursula von der Leyen se u svom govoru osvrnula na napore Komisije na ublažavanju zdravstvenih i ekonomskih posljedica pandemije covida-19, te iznijela svoju viziju o ekonomskom oporavku, zelenoj i digitalnoj tranziciji, borbi protiv klimatskih promjena i o situaciji u europskom susjedstvu.

Von der Leyen je rekla da Komisija predlože nove ciljeve za smanjenje emisije stakleničkih plinova do 2030. godine za najmanje 55 posto u odnosu na 1990.  Sadašnji cilj je smanjenje od 40 posto do 2030. što nije dovoljno da EU ispuni svoj cilj o klimatskoj neutralnosti do 2050. godine.

Istaknula je da bi 37 posto od 750 milijardi eura iz plana oporavka EU-a trebalo uložiti na ciljeve iz Europskog zelenog plana, a da se 30 posto od tih 750 milijardi namakne izdavanjem zelenih obveznica.

Program EU sljedeće generacije treba omogućiti veće korištenje vodika, stvoriti “europske doline vodika”, kako bi se modernizirala industrija, mobilnost i udahnuo novi život u ruralnim područjima.

Pandemija je ubrzala digitalne inovacije i “sljedeće desetljeće mora biti digitalno desetljeće”, kaže predsjednica Komisije.
Von der Leyen je rekla da će Komisija, ne bude li dogovora na globalnoj razini, sljedeće godine predložiti da EU sama uvede digitalne poreze.

Rekla je da treba stvoriti snažnu europsku zdravstvenu uniju i najavila da će EU osnovati svoju vlastitu agenciju za biomedicinska istraživanja i da će EU sljedeće godine u Italiji sazvati globalni samit o zdravlju kako bi se svijet bolje pripremio za neke buduće pandemije. Također je rekla da treba ojačati Europsku agenciju za lijekove i Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti.

Von der Leyen  je najavila zakonodavni prijedlog za zajednički europski okvir za minimalnu plaću.

Sljedeći tjedan Komisija će objaviti prijedlog o migracijama i azilu. “Migracije su europski izazov i cijela Europa treba dati svoj obol”, rekla je.

Rekla je da je zapadnom Balkanu mjesto u Europskoj uniji. “Mi dijelimo istu povijest, istu sudbinu. To je dio Europe, a ne postaja na ‘putu svile'”, rekla je von der Leyen.

Osudila je homofobne politike poput onih u Poljskoj, gdje su proglašavane “zone slobodne od LGBTQI-a”. “Za zone bez LGBTQI-a nema mjesta u Europi”, rekla je.

Govoreći o brexitu, von der Leyen je rekla da sa svakim danom blijede izgledi za zaključenje sporazuma o budućim odnosima između EU-a i Velike Britanije. Istaknula je da se dogovoreni sporazum o razdruživanju ne može jednostrano mijenjati što je učinio britanski parlament. “Radi se o pravu, povjerenju i dobroj vjeri. Povjerenje je temelj za svako partnerstvo”, rekla je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.