Vojni analitičar Barić: “I 1973. Izrael je zanemario važnu stvar. Nešto slično se dogodilo i sada”

Autor:

EPA/HAITHAM IMAD

Vojno-politički analitičar Robert Barić bio je gost Newsrooma u kojem je komentirao situaciju na Bliskom istoku.

“Ovaj napad nije došao iznenada, sad se pokazalo da je postojao cijeli niz činitelja koji su bili vidljivi. Analitičar iz bliskoistočnog Instituta za istraživanje medija je još prije dva mjeseca objavio na temelju pregleda Hamasovih društvenih mreža da je u rujnu ili listopadu mogući veliki napad. Pripreme akcija se ne mogu sakriti. I 1973. je postojao cijeli niz pokazatelja da bi arapske vojske mogle udariti. Sve je to zanemareno. Sada dolazimo do političkih razloga. Tada je u izraelskoj javnosti postojalo uvjerenje da arapske zemlje neće napasti Izrael dok ne budu sigurne da mogu ostvariti vojnu pobjedu. To je bio glavni razlog koji su Izraelci zanemarili jer su mislili da nije moguće. Nešto slično se dogodilo i sada”, rekao je vojno-politički analitičar Robert Barić za N1.

Navodi da su očiti signali su zanemareni iz dva razloga.

“To ne umanjuje činjenicu da je Hamas napravio jako dobro zavaravanje izraelske strane. Djelovalo je kao da su postupno zainteresirani da prerastu iz terorističke skupine u pravu političku stranku. Izrael je tu progutao cijelu udicu. Drugi razlog je očito posljedica izraelskog političkog nereda. Primjerice kad je u proljeće izraelski premijer Benjamin Netanyhu htio zamijeniti svog ministra obrane, pa na kraju nije, pa kad je cijeli niz izraelskih rezervista rekao da ne želi služiti državu. Sad se tek vide prvi signali koliko je taj nered bio velik. Kao i 1973. iz političkih su se razloga zanemarili znakovi”, kazao je.

On kaže kako će se nešto dogoditi, ali ne toliko brzo kako se priča.

“Gaza nije jedan grad, sastoji se od pet većih gradova. Cijeli niz urbanih sredina koje trebate istovremeno pokušati zauzeti. Hamas se pripremio na dva načina. Pripremio je obranu u podzemlju i iznad zemlje. Oni žele mučenike, žele pokazati da Izrael radi nediskrimatorne napade. Tuneli koriste i ofenzivno i defenzivno. Oni imaju cijeli niz utvrđenih uporišta koje je jako teško zauzeti. Oni su se ukopali. Tu nema brzog Blitzkriega. Izreal će nastaviti s opsadom da bi okrenuo Palestince protiv Hamasa. Ako se pokaže da je raketa koja je pala u vlasništvu palestinskog džihada, to će biti PR katastrofa za Hamas. Humanitarna pomoć će doći, ali već se sad vidi da će biti uvjet da ju ne distribuira Hamas nego netko drugi. Izrael se ne žuri, ali kad krene, izolirat će neki dio i polako ga čistiti. Civilne žrtve se neće moći izbjeći. To je asimetrično ratovanje. Hamas je htio što veće žrtve”, rekao je.

 

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.