Voda u Zagrebu od sutra poskupljuje. Potvrdio je na to redovnoj press-konferenciji zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Poskupljenje vode Tomašević je još ranije najavljivao, a građani će veće iznose dobiti na računima za ožujak koji će im stići u travnju.
“Poskupljenje vode odgodili smo koliko smo mogli. Grad u narednih pet godina mora uložiti 500 milijuna kuna. To je jedna od posljedica vladavine Milana Bandića”, rekao je gradonačelnik. Tomašević je na današnjoj presici rekao kako jednom ili dva puta tjedno pucaju magistralne cijevi i da je to djelomično uzrokovano potresom.
Voda poskupljuje 15 posto
Voda u Zagrebu, kako je danas potvrđeno iz Grada, poskupljuje 15 posto. Za najčešću kategoriju potrošača kubik vode bi tako s 2.03 eura trebao poskupiti na oko 2.34 eura. Fiksna mjesečna naknada raste s 2.51 na približno 2.89 eura.
Iako nove cijene stupaju na snagu u ponoć, Zagrebački holding ih ni danas popodne nije objavio. Na upit , iz Holdinga, poručili da da će ih tek sutra objaviti, nakon što već novi cjenik stupi na snaguobjavom na stranicama Vodoopskrbe i odvodnje. Glasnogovornica Zagrebačkog holdinga je kazala da je “praksa da se objave na dan stupanja na snagu”. Iz Grada su stigla detaljnija pojašnjenje o cijeni vode. U nastavku teksta je njihov odgovor.
Grad: Vodovodna mreža puca, a i bez toga gubi se velika količina vode. Sad je prilika za obnovu
“Od kad smo preuzeli upravljanje Gradom u lipnju 2021. nismo posezali za poskupljenjima, unatoč nepovoljnim globalnim kretanjima i visokoj inflaciji. Nastojali smo što je moguće dulje odgoditi njihov učinak na građane, prije svega unutarnjim uštedama. No, opće je poznato da Vodoopskrba i odvodnja treba velika ulaganja u vodovodnu mrežu, koja puca, a i bez toga se gubi velika količina vode. Sad je prilika, jer se mogu povući značajna europska sredstva, ali Grad Zagreb to mora sufinancirati. Investicijski ciklus u koji ulazimo će donijeti dobrobit za sve i u kvaliteti usluge i u opsegu. To je nešto što je nužnost.
Kao što smo najavili još u studenom prošle godine, cijena vode od 1.3. porast će za 15%. Prije svega je to rezultat nužnosti ulaganja u vodnu infrastrukturu u koju se desetljećima nije ulagalo. Kad je 2007. godine Zagrebački holding emitirao preko 2 milijarde kuna obveznica, tvrdeći da će uložiti u vodoopskrbnu mrežu u koju nije ulagano 50 godina, manje od 3% tog novca je namjenski potrošeno.
Taj novac je otišao u pokrivanje tekućih dugova Holdinga, a ne u investicije u vodoopskrbnu mrežu zbog čega jednom ili čak dvaput tjedno pucaju magistralni cjevovodi u gradu Zagrebu, što je situacija koje nema u nijednom gradu u Hrvatskoj. Nije se ulagalo na vrijeme. Poskupljenje vode smo odgodili maksimalno koliko smo mogli.
“Da bismo povukli EU sredstva, moramo subvencionirati radove s 500 milijuna kuna”
Međutim, da bi povukli 1,8 milijardi kuna iz EU fondova, moramo to subvencionirati s 500 milijuna kuna vlastitih prihoda ViO-a. Ovih 15% je nužno kako bi došli do tih 30% potrebnih za sufinanciranje ulaganja u vodoopskrbnu mrežu, tj. do 500 milijuna kuna u sljedećih 5 godina tijekom kojih ćemo povući 1,8 milijardi kuna iz EU fondova.
Na taj način će se konačno smanjiti gubici vode u vodoopskrbnoj mreži, proširiti vodoopskrbna mreža do građana koji i dalje u 21. stoljeću nemaju tekuću vodu a žive u glavnom gradu, kao i do onih koji nemaju javnu kanalizaciju a žive u glavnom gradu. To je i jedini način kako mogu prestati pucanja magistralnih cjevovoda koja su i opasna, što smo vidjeli nažalost na Selskoj još na početku mandata.”
Komentari