Doktor znanosti na području nacionalne sigurnosti, stručnjak za geopolitiku i rektor Sveučilišta Vern te bivši savjetnik predsjednika RH Stjepana Mesića za obranu govori o napadu Hamasa na Izrael, promjeni geopolitičke situacije na Bliskom istoku, netransparentnosti Vlade RH prilikom nabave francuskih aviona Rafalea i nemirima na Kosovu
Dok rat u Ukrajini ne jenjava, a Vladimir Putin godišnjicu pripajanja okupiranih ukrajinskih regija proglasio je nacionalnim praznikom, raste otpor među zapadnim saveznicima o daljnjoj vojnoj pomoći Ukrajini. U međuvremenu, prošlog vikenda dogodio se najveći napad Hamasa na Izrael u nekoliko desetljeća, prvo iz pojasa Gaze, a zatim i Hezbolaha iz Libanona. Poginule su stotine i ranjene tisuće civila s obje strane i krenula je oštra izraelska odmazda. Analitičari smatraju da iza svega stoji Iran koji ovime želi ugroziti napore za postizanjem mirovnog sporazuma koji je bio u tijeku.
I u regiji situacija vrije. Posljednjih je tjedana na granici Srbije i Kosova bilo više nego napeto. U sukobima skupine naoružanih Srba i kosovske policije u Selu Banjska 24. rujna poginuo je jedan kosovski policajac i trojica napadača, dok je odgovornost za cijeli slučaj preuzeo Milan Radoičić, potpredsjednik Srpske liste, vodeće partije Srba na Kosovu koji je bio uhićen pa pušten za 48 sati.
Iako je Aleksandar Vučić od svega oprao ruke, kosovski ministar unutarnjih poslova Dželjalj Svečlja izjavio da je cilj napada u Banjskoj bio aneksija sjevera Kosova. Prema njegovim riječima, pripreme za napad su obavljene u središnjoj Srbiji, što se vidi s dronova zaplijenjenih od grupe. Svečlja tvrdi da se na snimkama koje posjeduju ne vide samo napad u Banjskoj već i pripreme grupe u trening-centrima u Srbiji na Kopaoniku, na imanju Milana Radojčića, a na njima su sudjelovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar obrane Miloš Vučević i načelnik zapovjedništva Kopnene vojske Milan Mojsilović.
O tim temama tjednik Nacional razgovarao je s profesorom Vlatkom Cvrtilom, doktorom znanosti na području nacionalne sigurnosti, stručnjakom za geopolitiku i rektorom Sveučilišta Vern. Cvrtila je bio dugogodišnji profesor i dekan Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, autor je brojnih znanstvenih radova i bivši savjetnik za obranu predsjednika Republike Stipe Mesića.
NACIONAL: Nakon iznenadnog napada Hamasa iz pojasa Gaze na civilne ciljeve u Izraelu, raste broj poginulih s obje strane. Država Izrael proglasila je ratno stanje. Premijer Netanyahu optužuje Iran da stoji iza svega. Kako komentirate ovaj iznenadni napad, koristi li on Rusiji i kako je moguće da ga izraelske službe nisu predvidjele i preduhitrile?
Napad Hamasa na Izrael jedan je od najvećih u posljednjih pedeset godina od Yom Kipurskog rata 1973. godine kad je nekoliko okolnih država također iznenada napalo Izrael i to u vrijeme jednog od najvećih vjerskih židovskih blagdana. Način napada je također iznenađenje jer se procjenjivalo kako Hamas nema kapaciteta za tako masovnu vojnu akciju koja je kombinacija ispaljivanja više tisuća raketa i proboj boraca na izraelski teritorij. Izjava izraelskog premijera da je Država Izrael u ratu upućuje na ozbiljnost situacije, ali i najavljuje da će odgovor biti vrlo žestok. Postavlja se pitanje zašto sada i kome odgovara ova eskalacija s obzirom na to da je jasno kako Hamas ne može ostvariti ciljeve koje je najavio njihov vođa. Ovaj sukob zasigurno će poremetiti procese koji su započeli Abrahamskim sporazumima kojima su uspostavljeni diplomatskih odnosi Ujedinjenih Arapskih Emirata i Kraljevine Bahrein s Izraelom, što je bio prijelomni trenutak za Bliski istok jer se smatralo da su sve arapske države na strani Palestinaca….
Komentari