Nakon burne javne rasprave i uzavrele debate u Budestagu, Njemačka je djelomično legalizirala kanabisa za osobnu upotrebu.
Novi zakon Njemačku čini trećom europskom zemljom koja je legalizirala osobnu upotrebu kanabisa, skida kanabis sa službenog popisa zabranjenih supstanci i dopušta odraslima da posjeduju do 25 grama odjednom, piše Guardian.
Ministar zdravstva Karl Lauterbach vjeruje da je ovaj potez pomaže u oslobađanju tržišta od dilera koji opskrbljuju oko 7 milijuna Nijemaca koji redovito koriste kanabis.
Vlada tvrdi da se mnogi korisnici oslanjaju na marihuanu u medicinske svrhe, a cilj zakona je poboljšati kvalitetu kanabisa koji konzumira sve veći broj mladih.
Lauterbach je istaknuo usmjerenost zakona na zaštitu djece i mladih, navodeći da mu je cilj smanjiti ilegalno tržište i kontrolirati distribuciju droga.
Marihuana može biti kobna za starije: Povećava rizik od srčanog i moždanog udara
Liječnici protive
Međutim, liječnici su se protivili promjeni zakona tvrdeći da ona može ugroziti zdravlje mladih jer povećava dostupnost i rizik od ovisnosti.
Koalicijska vlada, na čelu s kancelarom Olafom Scholzom, koja se sastoji od socijaldemokrata, Zelenih i libelarnog FDP-a, složila se u studenom da nastavi s reformom, dopuštajući odraslim osobama uzgoj do tri biljke i posjedovanje malih količina kanabisa počevši od 1. travnja. Tri mjeseca kasnije bit će osnovani i licencirani neprofitni klubovi za uzgoj i distribuciju biljke kanabisa.
Zakon zadržava zabranu konzumacije kanabisa za mlađe od 18 godina, dok osobe od 18 do 21 godine mogu kupiti do 30 grama kanabisa s maksimalnim udjelom THC-a od 10%.
Neke njemačke pokrajine, posebice Bavarska, protivile su se zakonu, pozivajući vladu da ga preispita. Izražavali su zabrinutost zbog upotrebe kanabisa u blizini škola i vrtića, što je dovelo do zakona koji zabranjuje pušenje kanabisa u krugu od 100 metara od obrazovnih ustanova.
Mirela Holy: Marihuana je progresivna i zelena, treba je legalizirati
Ni policiji neće biti lako
Policijske vlasti predviđaju izazove u provedbi pravila, ali Lauterbach tvrdi da je nadzor ilegalnog tržišta također težak.
Kritičari, uključujući glasnogovornika za zdravstvo Tina Sorgea iz redova konzervativnih Kršćanskih demokrata, tvrde da zakon šalje pogrešan signal i ugrožava zdravlje mladih uvodeći alternativu obrazovanju ili zapošljavanju.
Nakon ove izmjena zakona Njemačka je, nakon Malte i Luksemburga, treć država članica EU koja je legalizirala kanabis za osobnu upotrebu.
Zagovornici legalizacije se nadaju da će ova odluka najvećeg europskog gospodarstva pozitivno utjecati na druge zemlje da slijede njihov primjer, a promatrači diljem svijeta pomno će pratiti razvoj situacije u Njemačkoj.
Komentari