VLASTITI DOM NAJOPASNIJE MJESTO Teško je napustiti zlostavljača, no itekako je moguće

Autor:

Pixabay

Svakih deset minuta u svijetu jedna žena izgubi život, najčešće od ruke bliske osobe – rođaka ili partnera, pokazuju podaci koje je UN objavio povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, nazivajući to “alarmantnom razinom” femicida.

Dom je najopasnije mjesto za žene

U 2023. godini ubijeno je 85.000 žena i djevojaka. Njih čak 60 posto su žrtve žrtve supružnika ili drugih članova obitelji, navodi se u izvješću bečkog Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i tijela UN-a za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women.

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da otprilike jedna od tri žene u nekom trenutku svog života doživi tjelesno ili seksualno nasilje, dok podaci za Hrvatsku pokazuju da je svakih 15 minuta jedna žena izložena nasilju, istaknuli su iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).

“Žrtve nisu samo žene, već je gotovo četvrtina djevojaka u dobi između 15 i 19 godina doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje u adolescentskim vezama. Nasilje se dodatno intenzivira na internetu i društvenim mrežama, gdje je gotovo 77 posto žena i djevojčica doživjelo neki oblik uznemiravanja”, napomenuli su.

U Hrvatskoj je ove godine ubijeno 16 žena, a bilježi se ogroman porast obiteljskog nasilja. 

Prevencija i edukacija

Prevencija i edukacija temelj su borbe protiv nasilja, a iste uspješno provodi Centar za građanske inicijative Poreč, koji u srednjim školama organizira predavanja i radionice na ovu temu.

“S mladima pričamo kako prepoznati nasilje, o vrstama nasilja, o nasilju u partnerskim vezama i kako se maknuti iz nasilnog odnosa, o osobnim granicama te gdje potražiti pomoć.

Mladi danas imaju pristup svim mogućim informacijama, a one su svakakve, što nije dobro. Zato su otvoreni razgovor i radionice na kojima će dobiti prave informacije način da se stvari mijenjaju na bolje.

Veseli nas njihova reakcija – žele znati i razumjeti, žele, a to je jako važno, razgovarati i izmjenjivati iskustva unutra razreda, bez osuđivanja.

Također, žele razgovarati s osobama koje su stručne. Pitaju, traže argumente, podatke, statistike, iskustva.

Dužni smo im dati informacije, podučiti ih, a ne uskratiti ih pa se čuditi kada se nešto dogodi. Edukacija treba biti sustavna i početi već u vrtiću. Naravno, mora biti primjerena dobi.

Nasilje nije urođeno, ono stječe se kroz život”, izjavila je za She.hr Fani Bugarin Šoljan, programska koordinatorica za ljudska prava iz Centra za građanske inicijative Poreč (CGI).

Ustrajna podrška žrtvama je najvažnija

Kada je riječ o pomoći žrtvama, gospođa Bugarin Šoljan naglašava kako je najvažnije pružiti podršku i pokazati empatiju. Biti tu uz osobu koja nastoji izaći iz pakla u kojem živi.

Dodaje i kako se vrlo rijetko dogodi da žena iz prvog pokušaja uspije otići od zlostavljača. Najveći broj ih se vraća i ne smije ih se osuđivati, već ustrajno biti tu kada žrtva ponovno odluči otići. Nasilje je, dodaje vrlo kompleksno i nije lako izvući se iz njega. No i naglašava kako je to itekako moguće te da se od nasilja može oporaviti.

116 006

Iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja istaknuli su da je njihova besplatna i anonimna 116 006 linija dostupna 24 sata dnevno svim danima, uključujući vikendom, blagdanima i praznicima.

Ta je linija, prema prikupljenoj statistici, od 2013. primila više od 18 500 poziva, a 60 posto poziva godišnje odnosi se na rodno uvjetovano nasilje, tj. nasilje gdje su najčešći počinitelji bivši ili sadašnji partneri te članovi obitelji, a najčešće žrtve su žene.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.