Stanovnici Kijeva trebaju biti spremni napustiti grad ako dođe do potpunog gubitka struje, rekao je gradonačelnik.
Posljednjih tjedana milijuni Ukrajinaca povremeno su ostali bez struje i vode, dok su ruski zračni napadi gađali vitalnu infrastrukturu. Na snazi su i prekidi napajanja kako bi se izbjegla preopterećenja i omogućili popravci.
Oko 40% ukrajinskog energetskog sustava oštećeno je ili uništeno ruskim napadima na elektrane i vodove.
Drugi gradski dužnosnik upozorio je da bi u slučaju potpunog nestanka struje prestali raditi i vodovod i kanalizacija.
Ženevske konvencije, koje uspostavljaju humanitarne standarde za postupanje u ratu, navode da se napadi ne bi trebali izvoditi protiv “civilnih objekata”.
Govoreći na ukrajinskoj televiziji, Vitalij Kličko nazvao je rusko ciljanje infrastrukture “terorizmom” i “genocidom”.
Ruski predsjednik Vladimir Putin “ne treba Ukrajince. Treba mu teritorij, treba Ukrajinu bez nas”, rekao je bivši boksač teške kategorije. “Zato je sve što se sada događa (udari na infrastrukturu) genocid. Njegov zadatak je da mi umremo, da se smrznemo ili da nas natjera da pobjegnemo sa svoje zemlje da je on ima. To je ono što agresor želi postići,” rekao je Kličko.
Zimi u Kijevu prosječna temperatura je ispod nule, a noću još više pada.
Kličko je rekao da, iako vlasti čine “sve” kako bi svjetla ostala upaljena i voda tekla, treba se pripremiti za različite scenarije.
Tri milijuna stanovnika Kijeva trebalo bi se dogovoriti za boravak kod prijatelja ili rodbine koji žive u predgrađima koji još uvijek imaju vodu i struju, kako bi imali plan u slučaju “najgoreg” scenarija ako se opskrba Kijeva prekine, preporučuje Kličko.
Dodao je da vlasti prave zalihe goriva, hrane i vode, a stanovnici bi trebali učiniti isto. Najmanje 1000 grijanih skloništa postavlja se diljem grada gdje će se ljudi moći ugrijati u hitnim slučajevima.
Kijevski šef sigurnosti ponovio je gradonačelnikove komentare u objavi u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
Naglasio je da gradske vlasti vrše pripreme i demantirao neka medijska izvješća da Kijev planira skoru evakuaciju civila.
“U ovom trenutku nema razloga govoriti o evakuaciji”, rekao je Roman Tkachuk.
“Da, radimo razne planove, učimo ljude da odmah reagiraju i budu spremni. Ovo je ključni korak kako bi se izbjegao kaos u procesima koji bi trebali raditi na minimiziranju rizika za stanovništvo.”
“Povjerenstva za evakuaciju već dugo postoje u svakom okrugu u slučaju potpuno različitih izvanrednih situacija, od poplava do nesreća na objektima kritične infrastrukture.”
Stanovnici Kijeva rekli su da znaju da bi struja mogla nestati i da bi zalihe mogle postati oskudne.
Dmytro, 30-godišnji otac dvoje djece, rekao je za BBC da je već planirao napustiti Kijev u slučaju da se stvari pogoršaju. Opskrbio se gorivom, kupio generatore i preselit će svoju obitelj u dom bake i djeda na periferiji Kijeva.
Rekao je da je s planovima počeo raditi nakon što su prije dva tjedna “vlasti najavile da će otvoriti toplinske točke”.
“Iz toga sam shvatio da na kraju neće biti struje”, dodao je.
Komentari