Vlašić Iljkić: Ministar Piletić ili ne govori istinu ili pojma nema što mu se događa u resoru

Autor:

05.10.2023., Zagreb - Sabor 18. sjednicu nastavlja raspravom o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe. Photo: patrik macek/PIXSELL

Photo: patrik macek/PIXSELL

Saborska zastupnica SDP-a Martina Vlašić Iljkić komentirala je tragičan slučaj smrti 20-mjesečnog djeteta, koje je od rođenja trebalo biti izdvojeno od roditelja.

“Tragičan slučaj smrti 20-mjesečnog djeteta koje je od rođenja trebalo biti izdvojeno od roditelja koji se nisu u stanju o njemu primjereno skrbiti, pokazao je da sustav socijalne skrbi ne funkcionira i da djeca nisu u fokusu rada nadležnog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Iako je mjesecima upozoravan da postoje duge liste čekanja za djecu koja moraju biti izdvojena iz svojih obitelji, ministar Piletić u javnosti je tvrdio da to nije tako. Nažalost, to čini i sada pa se možemo zapitati zna li uopće ministar Piletić što mu se događa u resoru?

Jer neosporna je činjenica da postoje velike liste čekanja djece na adekvatan smještaj, a svaki dan proveden u rizičnim okolnostima je ugrožavanje života djeteta. Koliko se sjećamo, ministar Piletić tvrdio je da je velika centralizacija sustava napravljena upravo da bi se ujednačila postupanja, ubrzali postupci. Kako to da takav centraliziran sustav nema sve konce u rukama onako kako se to obećavalo reformom? Kako je moguće da se djeca primaju u ustanovu i spavaju na madracima u dnevnim boravcima ili u prostoru knjižnice, a da privremeno rješenje postaje trajno. I ovo nije tvrdnja iznesena u medijima već u Izvješću pravobraniteljice za djecu.

Unatoč tomu, najodgovorniji ministar Piletić tek je izvijestio javnost kako u obitelji u kojoj je preminulo 20-mjesečno dijete, s područja nadležnosti Područnog ureda Slavonski Brod nije postojalo potrebe za žurnim izdvajanjem, te kako sudski postupak traje 20 mjeseci, radi oduzimanja prava na stanovanje s djetetom i povjeravanje svakodnevne skrbi o djetetu.

Pritom nije izvijestio javnost iz kojeg razloga sudski postupak traje 20 mjeseci, a što upravo prebacuje odgovornost sa resorno Ministarstvo i pitanje smještajnih kapaciteta. Iz dostupnih informacija iz medija sudski postupak je trajao upravo toliko jer je Područni ured dobivao odbijenice od ustanova za smještaj djece, te je sud odgađao ročišta, a time je i odgađana odluka o zahtjevu za izdvajanjem, kojeg su uputili stručni radnici.

U nizu prepreka, što se tiče pronalaska adekvatnog smještaja, koji je trajao preko pola godine, a s tim i povezana odgoda ročišta i dugotrajni sudski postupak, država ne može reći da je poduzela sve što je mogla i zaštitila prava djeteta. Jer pola godine traženja adekvatnog smještaja unutar sustava je porazno, kao i što je porazno da sud nije donio odluku po žurnom postupku.

Činjenica je da imamo zapušteni sustav pravosuđa, da je sustav socijalne skrbi doveden do kraha kada se samo može očekivati eskalacija tragedija, a međuresorna suradnja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike s Ministarstvom pravosuđa i uprave je manjkava na što struka kontinuirano upozorava. Predmeti se ne rješavaju inače u razumnim rokovima ili po žurnom postupku, a štrajk za koji je prvenstveno odgovorna Vlada doprinosi još gorim stanjem u pogledu prava djece”, poručuje SDP-ovka.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.