VLADA: “Trajni spomen i oštra osuda Holokausta dio su naše kulture sjećanja i zalog europske budućnosti”

Autor:

epa08149673 (FILE) A general view on the former Nazi-German concentration and death camp KL Auschwitz II-Birkenau during the ceremonies marking the 71st anniversary of the liberation of the former Nazi-German concentration and extermination camp KL Auschwitz-Birkenau, in Oswiecim, Poland, 27 January 2016 (issued 22 January 2020). Auschwitz-Birkenau, the largest German Nazi concentration and death camp, was liberated by the Soviet Red Army on 27 January 1945 and the day is commemorated as International Holocaust Remembrance Day worldwide. The biggest German Nazi death camp KL Auschwitz-Birkenau was a complex of over 40 concentration and extermination camps operated by Nazi Germany near Oswiecim in occupied Poland during World War II, and a central site in the Nazis' plan to the so-called 'Final Solution' and the Holocaust (Shoa). It is estimated that 1.3 million people were sent to Auschwitz, and 1.1 million died there including 960,000 Jews, 74,000 non-Jewish Poles, 21,000 Roma people, 15,000 Soviet prisoners of war, and up to 15,000 other Europeans. Prisoners who were not gassed in chambers died of starvation, exhaustion, disease, individual executions, beatings or were killed during medical experiments. Since 1947, the site houses a memorial and museum that also offers guided tours and an education center to deepen the peoples' knowledge about the mass atrocities committed at the Nazi camps.  EPA/ANDRZEJ GRYGIEL POLAND OUT ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET *** Local Caption *** 52555015

EPA/ANDRZEJ GRYGIEL

Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovat će danas na obilježavanju 75. obljetnice oslobođenja nacističkog logora Auschwitz-Birkenau. Uz predsjednika Vlade u poljski grad Oświęcim otputovat će ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Aleksandar Tolnauer, posebni savjetnik predsjednika Vlade akademik Zvonko Kusić te Sara Lustig.

Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. “Oslobođenjem logora u kojem je ubijeno oko 1,1 milijun ljudi označen je kraj najmračnijeg perioda u europskoj i svjetskoj povijesti u kojem je bilo naumljeno istrebljenje Židova u Europi.
Milijuni žrtava Holokausta trajna su opomena čovječanstvu na katastrofalne posljedice zločinačkih ideologija rasizma i antisemitizma, ali i obveza sadašnjim i budućim generacijama da grade društvo u kojem nema mjesta isključivosti, netoleranciji i nasilju. Dužnu počast žrtvama Holokausta odajemo i svakom prilikom kada kao pojedinci ili kao zajednica ustanemo protiv bilo kojeg oblika diskriminacije i zauzmemo se za vrijednosti ravnopravnosti i dijaloga.

To nas uči svijetli primjer 117 hrvatskih Pravednika među narodima koji su izložili vlastite živote da bi spašavali svoje sugrađane židovske vjere, i to je civilizacijski kriterij po kojem će se ocjenjivati i naša generacija.

Svijest i obrazovanje mladih o povijesnim strahotama, a osobito o Holokaustu, ključno je za razumijevanje uzroka i posljedica najbolnijih događaja u europskoj i svjetskoj povijesti. To je naša ljudska i moralna obveza za oživotvorenje poruke „nikad više“ na kojoj je sazdana poslijeratna demokratska Europa, kao i za izgradnju modernog društva, oslobođenog svakog oblika mržnje i netrpeljivosti. Negiranje zločina negiranje je čovjeka i njegove ljudskosti. To je i negiranje svih europskih vrijednosti i temeljnih ljudskih prava. Neizreciva bol Auschwitza i mnogih drugih nacističkih logora obvezuju nas da se svakim takvim pokušajima snažno odupremo.

Na Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta trebamo se prisjetiti i zloglasnog ustaškog logora Jasenovac, u kojemu su ubijene tisuće pripadnika židovskog i drugih naroda, kao i hrvatskih antifašista i demokrata. Kao što je tragedija nacističkog logora Auschwitz-Birkenau prekretnica u našoj zajedničkoj europskoj povijesti i kao što je sjećanje na tu tragediju dio europskog identiteta, tako je i Jasenovac bolan i tragičan dio hrvatske povijesti, a trajni spomen i oštra osuda tog zločina dio su naše kulture sjećanja i zalog naše europske budućnosti”, poručili su u priopćenju iz Vlade.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.