Vlada sudjeluje u obilježavanju Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima kako bi iskazala pijetet žrtvama i njihovim obiteljima te još jednom jasno osudila zločine svih nedemokratskih sustava, priopćeno je u srijedu iz Vlade.
U okviru sustavnog njegovanja kulture sjećanja, predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji članova Vlade Marije Pejčinović-Burić, Damira Krstičevića, Predraga Štromara i Davora Božinovića, zapalio je svijeće na gradskom groblju Mirogoju. Plenković je pritom izrazio pijetet brojnim hrvatskim obiteljima koje su bile žrtve nedemokratskih režima 20. stoljeća, stoji u priopćenju.
“Razotkrivanje istine, osuda sustavnih kršenja temeljnih ljudskih prava te zadovoljština žrtvama i njihovim obiteljima preduvjeti su odgovornog suočavanja s prošlošću, u čemu hrvatsko društvo nema alternativu. Jedino jasnim otklonom prema svakom totalitarizmu, poštovanjem njihovih žrtava i obrazovanjem mlađih generacija možemo graditi društvo bez ideoloških i društvenih podjela, kako bismo bili potpuno fokusirani na ključne izazove Hrvatske u 21. stoljeću”, rekao je Plenković.
Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih sustava utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta iz 2008. o proglašenju 23. kolovoza europskim danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, a potvrđen je Rezolucijom Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu iz 2009. Slijedom toga, 2011. Hrvatski sabor proglasio je 23. kolovoza spomendanom na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima i u Hrvatskoj.
Totalitarni i autoritarni režimi su u Hrvatskoj, kao i u ostalim europskim zemljama, doveli do brojnih tragičnih stradanja, kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda te progona i likvidacije političkih neistomišljenika. Zbog težine i opsega takvih nepravdi i zločina, posljedice vladavine nedemokratskih režima osjećaju se, nažalost, u hrvatskom društvu još i danas.
Stoga je Vlada 2. ožujka 2017. osnovala Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima koje će na sustavan i institucionalan način olakšati društveni dijalog te predložiti sveobuhvatne mjere suočavanja s prošlošću i preporuku pravnog reguliranja uporabe i isticanja obilježja, znamenja i simbola nedemokratskih režima, kaže se u priopćenju.
Povodom Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih sustava, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek bit će u Jasenovcu, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u Macelju, a izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske koje vodi državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Kristian Turkalj sudjeluje na memorijalnoj konferenciji žrtvama komunizma i nacizma u Tallinnu, koja se organizira na inicijativu Estonije, predsjedavajuće Vijeća Europske unije.
Komentari