Generala Marijana Marekovića Vlada će u četvrtak razriješiti s čelnog mjesta tvrtke Pleter-usluge, državne tvrtke pod ingerencijom Vlade, doznaje Nacional iz dobro upućenih izvora.
Te navode djelomično je potvrdio i izvor blizak Uredu predsjednika: “Marekoviću ističe mandat, a znam da je rekao da se za novi mandat neće prijavljivati. Pretpostavljam da je riječ o tome da ga Vlada mora i formalno razriješiti s dužnosti.” Kao predsjednik Uprave Pleter-usluge Marijan Mareković postavljen je 3. travnja 2017. godine, što potvrđuje i uvid u Sudski registar, te mu nakon četiri godine ističe mandat.
Drugi izvor blizak tvrtki Pleter-usluge kaže da je točno da Marekoviću ističe mandat, ali da javni natječaj nije niti raspisan te da je Vlada mogla automatski produljiti mandat generalu Marekoviću, ali i da je očito da on neće biti njihov izbor za čelno mjesto te tvrtke. “Dakle, riječ je o imenovanju, a Vlada mu očito nije odlučila produljiti mandat”, pojašnjava taj sugovornik.
Mareković je ratni zapovjednik Tigrova, najjače gardijske postrojbe Hrvatske vojske, i jedan od zapovjednika u Oluji, a predsjednik Zoran Milanović imenovao ga je prošle godine svojim posebnim savjetnikom za veterane Domovinskog rata, a o svojoj novoj ulozi govorio je uoči proslave Oluje prošle godine u intervjuu za Nacional.
Na njegovo mjesto u Pleteru bit će, prema informacijama Nacionalovih izvora, imenovan Ivica Komljen, umirovljeni brigadni general, bivši zamjenik ravnatelja Vojno-sigurnosne obavještajne agencije (VSOA) koji je prije nedavnog odlaska s te funkcije teško kompromitiran aferama unutar VSOA-e.
Neovisno o tome, nakon što mu je istekao mandat, predsjednik Zoran Milanović u veljači ga je odlikovao Redom kneza Domagoja s ogrlicom, za pokazanu osvjedočenu hrabrost i junaštvo u Domovinskom ratu.
Nacionalovi izvori bili su skloni prestanak Marekovićevog obnašanja dužnosti predsjednika Uprave tvrtke Pleter-usluge promatrati i kroz prizmu sukoba između predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića. Štoviše, Marekovića su prozvali “prvom žrtvom” tog sukoba između dvaju brda koji je eskalirao zbog izbora predsjednika ili predsjednice Vrhovnog suda.
Pleter se u pripremu hrane uključio dva tjedna nakon potresa
Mediji su ove godine opširno pisali o Marekoviću, nakon što je tvrtka Pleter – dva tjedna nakon razornog potresa na Baniji – preuzela pripremu prehrane. Do njihovog uključivanja hranu su pripremali volonteri.
U siječnju je Mareković rekao da je Pleter od prvog dana nakon potresa radio svoj posao. Dodao je da su čekali zapovijed da se uključe. “Čekali smo zapovjed Kriznog stožera. Mi inače radimo za Stožer Civilne zaštite koji nas je i mobilizirao i u Zagrebu, i za Arenu, i u Splitu”, objasnio je u siječnju.
Nakon dva tjedna neprekidnog kuhanja, volonteri su se pobunili i postavili pitanje kako to da se država tek sad uključila i sjetila da ima kuhare. “Ne bih ulazio u to, ali znam iz iskustva da su najvažniji bili oni prvi koji su se sami organizirali i da su dali izniman doprinos, kao što se ovdje dogodilo s ugostiteljima”, rekao je tada.
Predsjednik Zoran Milanović, pak, o Pleteru je rekao da ne zna kakav doprinos daje te da bi bio sretniji da za taj novac pripremu hrane mogu napraviti lokalni ugostitelji. “Pleter je zaštićen kao lički medvjed. Oni nisu vojnici, to je firma izvučena iz MORH-a da ljudi ne bi dobili otkaz. Pleter ne radi besplatno”, rekao je u siječnju predsjednik i dodao kako je to mala firma koja je do sada imala dobit.
Jutarnji list u veljači ove godine u seriji članaka pisao je o imovinskoj aferi Marekovića. otkili su da je Marekoviću država 1999. godine kupila stan od 122 kvadrata za 1,5 milijuna kuna, a zatim mu je taj stan prodala za 173 tisuće kuna na rok od 27 godina, uz mjesečnu ratu od 522 kune, no on u pune dvije godine nije platio nijednu ratu.
Pisali su da je po iznimno povlaštenoj cijeni Mareković dobio nekretninu od 122 četvorna metra u Zagrebu da bi potom od javnosti i Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa godinama skrivao točne informacije o nekretninama u svojem vlasništvu. U imovinsku je karticu, također, unio pogrešne podatke o kvadraturi nekretnine koja formalno-pravno uopće nije u njegovom vlasništvu, “zaboravio” je upisati mjesečne obveze za otkup stana.
Milanović: “Pleter je zaštićen kao lički medvjed, oni ne rade besplatno”
Protiv Komljena prijava za mobing, predstavke zaposlenika VSOA-e
Što se tiče Komljena, Nacional je još 2017. godine pisao o prijavi za mobing jednog djelatnika VSOA-e protiv Komljena. U prijavi se navodilo da se Komljen neprimjereno ponaša i provocira sukobe s podređenima.
Sadržaj kaznene prijave protiv Ivice Komljena Nacional je objavio u lipnju prošle godine. Komljen je prijavljen zbog kaznenog djela zlostavljanja na radu opisanog u članku 133. Kaznenog zakona te zbog kaznenog djela zlostavljanja i ponižavanja podređenog ili mlađeg u službi opisanog u članku 362. Kaznenog zakona. Prijavu je podnio umirovljeni časnik Ministarstva obrane Vladimir Turković iz Karlovca.
Iz sadržaja prijave moglo se iščitati da postoje dva temeljna razloga zašto se našao na Komljenovu udaru. Prvi je bliskost s bivšim zamjenikom ravnatelja VSOA-e Ognjenom Preostom, a drugi je sumnja na to da je upravo on bio neslužbeni izvor Nacionala u situacijama kada je Nacional kritički pisao o zbivanjima unutar VSOA-e.
Naime, Nacional je u siječnju prošle godine objavio kako vodstvo Vojne sigurnosno-obavještajne agencije pokušava pronaći tko je Nacionalu dostavio informacije o nezakonitom nadzoru civilnih osoba sredinom studenoga prošle godine u Vukovaru. Drugim riječima – da je u tijeku lov na zviždača koji je upozorio na nezakonito špijunsko postupanje.
Ivici Komljenu je 15. siječnja ove godine istekao mandat pa je tri dana kasnije razriješen supotpisom premijera i predsjednika Republike, u predstavci su napisane mnoge porazne ocjene. Politički je među njima najzanimljivija ova: “Tko nije u toj grupi ne može ništa očekivati, ni mjesto ni promaknuće, može čekati da ga potjeraju i da dovedu sebi odanog i podobnog člana.”
Nacional je ranije ovog mjeseca dobio na uvid izvješće o radu Vijeća za građanski nadzor sigurnosno obavještajnih agencija za 2020. U tom izvješću navodi se da je Vijeće ustanovilo da je jedna od agencija prekršila zakon. Ta je agencija VSOA.
Konkretno, ravnatelj VSOA-e Ivica Kinder potpisao je najmanje jedan nalog za provođenje nezakonitih mjera tajnog nadzora – to jest nezakonitog tajnog praćenja i prisluškivanja i to zbog obračuna s osobom iz vojnog sustava koja je upozoravala na klijentelizam i nepotizam prilikom zapošljavanja i napredovanja. Predstavka zaposlenika VSOA-e otvoreno je uperena protiv Komljena, Kinderovog zamjenika. Autori su poručili da su nezakonitosti ‘dobile zamaha’ odmah nakon dolaska Komljena za zamjenika.
“Tko nije u toj grupi ne može ništa očekivati, ni mjesto ni promaknuće, može čekati da ga potjeraju i da dovedu sebi odanog i podobnog člana. Najveća Komljenova odlika ipak je prijateljstvo s Milijanom Brkićem Vasom i tom grupacijom koja ga je i dovela na trenutnu poziciju (…) I tako ‘Vasin’ duh u agenciji i njihova sinergija traju…”, navodi se u predstavci.
Milanović i Plenković štite šefa vojnih špijuna koji je nezakonito prisluškivao časnika
Komentari