U četvrtak je navršeno pet godina otkako je ruska policija uhitila jakutskog šamana Aleksandra Gabiševa, šamana-ratnika kako se jednom prilikom nazvao, tijekom njegovog mukotrpnog putovanja iz dalekoistočne republike Saha (Jakutije) u Moskvu, duboko u Sibiru.
U ožujku 2019. Gabišev je pješice krenuo na putovanje dugo 8000 kilometara s jedinstvenom misijom da izvrši egzorcizam na ruskom čelniku Vladimiru Putinu, odnosno da “istjera demona iz njega”, prenosi Jutarnji list. Putina je bio opisao kao “utjelovljenje zla”. Uhvatili su ga naoružani ruski službenici sigurnosti u ranoj jutarnjoj raciji na njegov kamp nakon što je prešao oko 3200 kilometara.
Iako je Gabiševljeva ambiciozna potraga za obnovom demokracije i povratkom vlasti narodu bila prekinuta njegovim uhićenjem u sibirskoj republici Burjatiji kasnije te godine, uspio je prikupiti kult sljedbenika tijekom svojih sedam mjeseci na putu i dospio je na naslovnice diljem svijeta. Jakutski šaman proveo je veći dio proteklih pet godina u psihijatrijskim bolnicama, gdje je bio podvrgnut tretmanima opasnim po život unatoč neovisnim medicinskim stručnjacima koji su potvrdili da je mentalno zdrav, kako kaže njegov odvjetnik Aleksej Prjanišnikov. Trenutačno je zatvoren na psihijatrijskom odjelu visoke razine sigurnosti od 2021. godine, unatoč tome što su liječnici rekli da nije opasan za sebe ili bilo koga drugoga.
Konzultacije sa šamanima?
No čini se da s drugim šamanima ruski čelnik nema problema. Putin se navodno susreo upravo sa šamanima tijekom nedavnih putovanja u Sibir i Mongoliju i možda je s njima razgovarao o ratu u Ukrajini, kako kažu ruski oporbenjaci, pozivajući se na izvore bliske Kremlju.
Putinov nedavni posjet Ulan Batoru, glavnom gradu Mongolije, bio je njegov prvi posjet državi članici Međunarodnog kaznenog suda (ICC), otkako je taj sud prošle godine izdao nalog za njegovo uhićenje prošle godine zbog prisilne deportacije ukrajinske djece. Glasnogovornik mongolske vlade rekao je da energetska ovisnost te srednjoazijske zemlje o Moskvi prijeći Mongoliju da djeluje prema tom nalogu.
Mihail Zigar, osnivač TV Dožd (Kiša), oporbenog televizijskog kanala koji je Kremlj zabranio, tvrdi da su mu izvori u Moskvi rekli da je Putinov pravi razlog za riskantno putovanje zapravo konzultacija sa šamanima. Putin je, naime, na putu za Mongoliju svratio u regiju Tuva u Sibiru, navodno kako bi školskoj djeci održao lekciju iz patriotizma.
“Mongolija i Tuva smatraju se domom najmoćnijih šamana na svijetu”, napisao je Zigar u kolumni koju je objavio Der Spiegel. “Vladimir Putin je odavno poznat po svom posebnom odnosu prema misticizmu. I očito je da spaja svoje zanimanje za pravoslavni misticizam s poganskim tradicijama”, naveo je on.
Također navodi kako se vjeruje da je Putin tražio savjet brojnih mistika prije nego što je pokrenuo sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu 2022. “Svi su ga oni uvjeravali u vojnu pobjedu”, napisao je Zigar, koji je napustio Rusiju nakon početka rata, autor je niza cijenjenih knjiga o politici Kremlja, prenosi Jutarnji list.
Od šamana tražio blagoslov za korištenje nuklearnog oružja?
Šamanizam je, inače, vjerovanje da neki pojedinci mogu komunicirati sa svijetom duhova, a vrlo je popularan među autohtonim stanovništvom Sibira, kao i u Mongoliji. Putin je puno putovao u Tuvu sa svojim bivšim ministrom obrane Sergejem Šojguom, koji je odrastao u toj regiji. “Šojgu je prvi doveo Vladimira Putina u kontakt sa šamanima”, napisao je Zigar.
Nakon Putinova putovanja u Mongoliju, navodi Zigar, u Moskvi su počele kolati glasine da je ruski čelnik tražio blagoslov od šamana za korištenje nuklearnog oružja jer se bojao da ne “razljuti duhove”.
Njegovi izvori, ističe, kolanje takvih glasina nisu potvrdili, no Abbas Galjamov, politički analitičar i bivši pisac govora u Kremlju, danas veliki protivnik Putina, rekao je da je dobio slične informacije iz vlastitih izvora. “Osim što je dobio blagoslov za korištenje nuklearnog oružja (oružja bogova), Putina je zanimalo i pitanje vlastite dugovječnosti, kao i reinkarnacije”, napisao je Galjamov na Telegramu. “Rečeno je da je bio vrlo zadovoljan sastancima i obavljenim ritualima”.
Komentari