Velika nova studija pokazuje da prekomjerne količine uobičajenog vitamina B niacina mogu dovesti do povećanog rizika od kardiovaskularnih bolesti.
U novoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Medicine, znanstvenici s Klinike Cleveland kažu da su otrkili veliki povezanost 4PY, produkta razgradnje viška niacina, i bolesti srca.
Rezultati su važni jer otkrivaju prethodno nepoznati pokretač bolesti srca, izjavio je dr. Stanley Hazen, direktor Centra za mikrobiom i ljudsko zdravlje Klinike Cleveland i glavni autor studije.
“Ono što je uzbudljivo u vezi s ovim rezultatima je, kako se čini, što je prvi put poznata ova veza, koja značajno pridonosi razvoju kardiovaskularnih bolesti”, kaže Hazen.
“Štoviše, možemo to izmjeriti, što znači da postoji potencijal za dijagnostičko testiranje”, dodao je. “Ovi su uvidi postavili uvjete za razvoj novih pristupa za suzbijanje tih učinaka”.
Studija je uključivala “kohortu za otkrivanje” od 1.162 stabilna srčana bolesnika i par skupina za validaciju od ukupno 2.331 pacijenata, kao i daljnje istraživanje učinka 4PY na srce kod miševa.
Niacin, također poznat kao vitamin B-3, vrlo je čest u zapadnjačkoj prehrani – zapravo, od 1940-ih više od 50 država naložilo je obogaćivanje niacinom u osnovnim namirnicama kao što su brašno, žitarice i zob kako bi se spriječile bolesti povezane s nedostatkom prehrane.
Propisivan je godinama kao način za suzbijanje visokog kolesterola, a dodaci prehrani koji sadrže vitamin B, a prodaju se bez recepta, postali su popularni proizvodi za borbu protiv procesa starenja.
Od upale do bolesti
Međutim, nova studija pokazuje da previše niacina može dovesti do upale krvnih žila, što je usko povezano s bolestima srca.
Čini se da je jedan od četiri subjekta proučavanoj skupini uzimao previše niacina, što je uzrokovalo efekt “prelijevanja” u kojemu se pokreće proizvodnja štetnog metabolita 4PY u tijelu, otkrili su istraživači.
Rezultati upućuju na to da, dok su odgovarajuće razine niacina i dalje bitne za ljudsko zdravlje, “rasprava o tome može li biti opravdan nastavak obaveznog obogaćivanja brašna i žitarica niacinom u SAD-u”, rekao je Hazen.
Također je predložio da se suplementi koji sadrže niacin vjerojatno ne bi trebali konzumirati bez prethodne konzultacije s liječnikom i da se umjesto toga trebaju zamijeniti prehranom bogatom voćem i povrćem.
Komentari