U petak u 23 sata i 59 minuta završio je javni poziv školama za sudjelovanje u eksperimentalnom projektu Cjelodnevne škole. Točne podatke o broju škola koje su se javile Ministarstvu obrazovanja, objavit će idući tjedan.
Ministarstvo obrazovanja je prihvatilo dio primjedbi na e-savjetovanju na kojem je bilo više od 2000 komentara, program je izmijenjen i produljen je rok za prijavu.
Većina prijava dolazi iz malih ruralnih škola, dok u velikim gradovima nije bilo puno interesa. Prema neslužbenim podacima, za cjelodnevnu školu prijavilo se više od 50 škola, većinom iz manjih mjesta, dok primjerice u Gospiću, Rijeci, Splitu, Karlovcu nije bilo interesa u školama koje su zadovoljavale uvjete.
Nakon primjedbi iz e-savjetovanja, program cjelodnevne škole u obveznom dijelu nastave skraćen je za jedan sat. U razrednoj nastavi, učenici u školi imaju pet školskih sati s odmorima do 12:40. Stanka za ručak trajat će najviše 40 minuta, a nakon ručka djeca ponavljaju gradivo i pišu zadaće.
Nakon toga završava obvezni boravak u školi za učenike razredne nastave. Oni stariji ostat će do 14:40, zbog većeg broja predmeta. Poslijepodne je rezervirano za izborne aktivnosti – primjerice jezike, sport ili dramsku skupinu. Taj, neobvezni dio – završava u 17 sati.
Projekt cjelodnevne škole bit će uspješan, ističu u Udruzi osnovnoškolskih ravnatelja, ako se glas učitelja iz škola bude slušao.
“Bilo bi loše da eksperiment traje jednu godinu, jer nakon te godine nema evaluacije. Ovdje toga ima. S druge strane, oni koji su uključeni moći će cijelo vrijeme ukazivati na neke stvari koje se mogu poboljšati i promijeniti”, kazala je predsjednica Udruge ravnatelja osnovnih škola prof. Antonija Mirosavljević za HRT.
Fuchs iznio detalje o cjelodnevnoj nastavi. Učitelji će dobiti veće plaće
Komentari