Zakon o zabrani pobačaja stupio je na snagu u još trima američkim državama – Tennessee, Teksas i Idaho, gdje su na vlasti republikanci, pridružili su se tako desetku drugih država koje su zabranile pobačaj. Dva mjeseca nakon odluke Vrhovnog suda u SAD-u da dokine pravo na pobačaj, više od 20 milijuna žena zabranjen je pobačaj, prenosi HRT.
Letecia Bellamy nestrpljivo čeka da joj doktorica da tabletu za pobačaj, koju je već jednom koristila u dobi od 39 godina. Sada, s 42, i dijabetesom tipa 2, zna kako na svijet ne može donijeti još jedno dijete.
Bila je trudna 17 puta, rodila je 13-tero djece – nakon 2 pobačaja četiri trudnoće nije iznijela do kraja, imala je još dva pobačaja. Taj posljednji prije dva tjedna, 11. kolovoza, u Camelback Family Planningu u Phoenixu, američka savezna država Arizona. No, osjećaji su joj bili potpuno suprotni samo nekoliko dana prije, jer u Arizoni je bilo gotovo nemoguće pronaći kliniku koja izvodi pobačaje.
– Što bi bilo da nisam našla ovu kliniku? Iskreno, ne znam. Vjerojatno ne bih bila ovdje da nije visokog rizika i dijabetesa koji imam. Sada sam jako slaba i umorna cijelo vrijeme. Moje tijelo je platilo danak, kaže Letecia Bellamy.
Dr. Gabrielle Goodrick, vlasnica klinike, odlučila je nastaviti s izvođenjem pobačaja 11. srpnja, kada je sudac države Arizone izdao zabranu provođenja saveznog zakona o osobnosti, koji fetus priznaje kao osobu od trenutka oplodnje.
– Jedna je žena doputovala iz Oklahome. Dolazile su nam žene iz Louisiane i Texasa. Da smo zatvoreni, gdje bi otišle? Broj je toliko velik u tim pograničnim državama da se ljude čeka tjednima. I nije to samo nehumano. To je i neetično. Ne samo da to medicinski nije logično, to je i protuustavno, ističe dr. Goodrick.
Sjeverna Dakota, Teneesee, Texas i Idaho, još četiri američke savezne države pod kontrolom republikanaca ovog su tjedna zabranile gotovo sve pobačaje. Nakon odluke Vrhovnog suda o poništenju presude Roe protiv Wadea, kojom je pobačaj u Americi legaliziran na federalnoj razini, na snagu stupaju novi zakoni koji značajno ograničavaju postupak.
– Rečeno mi je da će, bez obzira na sve, odlučim li nastaviti s trudnoćom ili je prekinuti, kad rodim, moje dijete doći na svijet s 18 tjedana i šest dana. To je četiri tjedna kraće od tjedna preživljavanja, što znači da bi bez obzira na sve, kad moja beba napusti moje tijelo, odmah umrla, ELIZABETH WELLER zagovornica pobačaja.
Teksas, druga najveća država SAD-a, zabranila je većinu pobačaja nakon što se otkriju otkucaji srca fetusa, što može biti već u šestom tjednu trudnoće, prije nego što mnoge žene uopće shvate da su trudne. Novi zakon ne prihvaća iznimke za silovanje ili incest. Umjesto toga, napravljena je iznimka u slučajevima kada je ugrožen život ili zdravlje žene.
– Zabrana pobačaja bez iznimke za silovanje ili incest – to nismo mi. To je možda Greg Abbott. To nisu ljudi Teksasa. Zapravo, 82% Teksašana, uključujući 76% republikanaca u ovoj velikoj državi, protivi se njegovoj potpunoj zabrani pobačaja bez tih iznimaka, BETO O’ROURKE Demokrata – kandidat za guvernera u američkoj saveznoj državi Texas.
Promjena neće biti dramatična. Sve države, s izuzetkom Sjeverne Dakote, već imaju zakone protiv pobačaja koji pacijenticama uvelike onemogućuju pristup postupku. Većina klinika za pobačaj u tim državama je ili prestala nuditi te usluge, ili su se preselile u druge države u kojima je pobačaj još uvijek legalan.
Komentari