Alice Sebold američka je književnica najpoznatija po romanu ‘Ljupke kosti‘, po kojem je 2009. godine snimljen film u režiji Petera Jacksona sa Saoirse Ronan, Stanleyjem Tuccijem, Rachel Weisz, Susan Sarandon i Markom Wahlbergom. Godine 1999. napisala je memoare ‘Sretnica‘, u kojima je opisala svoje silovanje. Zločin je to zbog kojeg je Anthony Broadwater, danas 61-godišnjak, proveo više od 16 godina u zatvoru.
Od početka je tvrdio da nije kriv. Osuđen 1982. godine, Broadwateru je najmanje pet puta odbijen izlazak na uvjetnu slobodu jer je odbijao priznati zločin. Dvaput je podvrgnut testiranju na detektoru laži – i prošao. Također, pet je puta pokušao poništiti osuđujuću presudu. No, sudac Vrhovnog suda države New York Gordon Cuffy ovog je ponedjeljka poništio osuđujuću presudu za silovanje, a okružni se tužitelj pridružio zahtjevu za ukidanje osuđujuće presude.
Alice Sebold u spomenutim je memoarima detaljno opisala silovanje, koje se dogodilo u vrijeme dok je bila brucošica na Sveučilištu u Syracusi 1981. goodine. Sama knjiga objavljena je 1999. godine, godinu dana nakon što je Broadwater pušten iz zatvora. Gotovo pet mjeseci nakon što je silovana, Alice Sebold je na ulici vidjela Broadwatera koji ju je podsjetio na njenog silovatelja. Taj je susret prijavila policiji, no u policijskoj ga postaji nije uspjela prepoznati. Broadwater je osuđen, ustvrdili su njegovi odvjetnici, na temelju dva dokaza – međurasne identifikacije s obzirom na to da je Alice Sebold bjelkinja, a Broadwater Afroamerikanac; te analize vlasi kose koja je kasnije proglašena neispravnom.
“Istraživanje je pokazalo da je rizik od pogrešne identifikacije očevidaca značajno povećan kada su svjedok i ispitanik različite rase”, navodi se u izjavi odvjetnika. Što se analize kose tiče, 2015. godine, kako stoji u priopćenju odvjetnika, ‘FBI je svjedočio da je mikroskopska analiza kose sadržavala pogreške u najmanje 90 posto slučajeva koje je agencija pregledala’.
U “Sretnici”, Alice Sebold je napisala da su joj ‘detektiv i tužitelj nakon izbora rekli da je odabrala pogrešnog muškarca i kako ju je tužitelj namjerno usmjeravao da promijeni identifikaciju’. Odvjetnici su ustvrdili da bi nepouzdanost analize kose i razgovora između tužitelja i Alice Sebold vjerojatno doveli do drugačije presude da je ona iznesena na suđenju.
“Reći da mi je žao nije dovoljno. Ovo se nije smjelo dogoditi”, rekao je okružni tužitelj William Fitzpatrick u sudnici. Kada je sudac pročitao da poništava osuđujuću presudu, Broadwater je briznuo u plač.
Nakon što je 1998. godine pušten na slobodu, Broadwater je ostao na popisu seksualnih prijestupnika. Opisao je kako mu je presuda uništila život. Posao mu je, kaže, bilo jako teško pronaći, pogotovo kad bi potencijalni poslodavci saznali za njegov dosje. Pa si je sam stvorio posao – uređivao je okoliš, uklanjao drveće, čistio. Svoju je suprugu upoznao oko godinu dana nakon puštanja na slobodu. Nakon prvog spoja dao joj je transkripte i druge dokumente iz svog slučaja, rekavši joj da ih pročita i odluči želi li biti s njim. “Vjerovala mi je i dala mi je više snage”, rekao je. Njegova supruga željela je djecu, ali on je to odbijao. Sada se predomislio, ali prošle su godine i djecu više ne može imati.
“Nikad nisam odustao. Nikad, nikad, nisam mogao odustati i živjeti pod ovim uvjetima… Namjeravao sam učiniti sve što sam mogao da dokažem svoju nevinost”, poručio je Broadwater za CNN. Od autorice Alice Sebold, kaže Broadwater, želio bi ispriku. “Suosjećam s njom, s onim što joj se dogodilo. Samo se nadam da postoji iskrena isprika. Prihvatio bih je. Nisam ogorčen niti prema njoj osjećam neku zlobu”, zaključio je.
Slučaj je ponovno otvoren kad je u pretprodukciju krenula filmska adaptacija ‘Sretnice’. Tadašnji izvršni producent Tim Mucciante postao je, piše AP, skeptičan prema krivnji Broadwatera kad je izašao prvi nacrt scenarija jer se toliko razlikovao od knjige. Mucciante je unajmio privatnog istražitelja i branitelje koji su pronašli ‘rupe’ u slučaju i ‘ozbiljne pravne probleme’.
Komentari