VIŠE KSENOFOBIJE, VIŠE ZAHTJEVA ZA AZIL Irska je postala premala i opasna za useljenike, klima se opasno mijenja

Autor:

Foto: Unsplash

U središtu Dublina u oči prvo upadaju prestižne podružnice brojnih svjetskih korporacija, ali u podnožju modernih staklenih fasada sve se češće mogu vidjeti šatori. Neki od njih pripadaju beskućnicima, jer stambeni prostor je rijedak u cijeloj zemlji i jednostavno nedostižan za mnoge. Stambena kriza trenutno je dominantno pitanje u Irskoj. Kada je preuzeo dužnost u travnju, novi premijer Simon Harris obećao je 250.000 novih domova do kraja desetljeća.

No tu je još jedna skupina građana koja spava u šatorima i to je drugi dominantan problem u ovoj sjeverozapadnoj europskoj otočnoj republici: Irska je suočena sa sve većim brojem migranata, a ne samo zbog stambene krize, smještajni kapaciteti dosežu svoje granice. Situaciju je pogoršala ruska invazija na Ukrajinu: od početka rata u Irskoj je registrirano više od 100.000 ukrajinskih izbjeglica. Oni u skladu sa sporazumom na razini cijele EU ne moraju podnijeti zahtjev za azil da bi im bio omogućen boravak u zemlji.

Irska vlada otvoreno priznaje da ne može primiti sve tražitelje azila za vrijeme dok se njihovi zahtjevi obrađuju. Prema njihovim informacijama, u trenutku upita sredinom svibnja još nije bilo moguće smjestiti 1.780 prijavljenih muškaraca.

Ova situacija je također i tema irske javnosti. Irskom društvu, koje se kroz povijest više puta pokazalo otvorenima za izbjeglice se sve češće čuju parole poput “Irska je puna”; Krajem 2023. u Dublinu je bilo čak i nemira uvjetovano antimigrantskim raspoloženjem. Od tada je u nekoliko dijelova zemlje bilo čak i paljenje zgrada koje su trebale biti pretvorene u smještaj za izbjeglice. Prema trenutačnom istraživanju koje je naručio Irish Times, 63 posto stanovništva sada poziva na strožu migracijsku politiku.

U jednom takvom zločinu a antimigracijskom pozadinom su napadnuta i dva useljenika iz Hrvatske od kojih je jedan podlegao ozljedama, piše DW.

Prošle godine u Irskoj je podneseno oko 12.300 zahtjeva za azil. I od tada ti brojevi brzo rastu: Irish Times je izvijestio, pozivajući se na jednog oporbenog političara, da se vlada priprema za više od 20.000 zahtjeva ove godine. Kada se ove brojke uzmu u relaciju na 5 milijuna stanovnika Irske, to rezultira azilantskom razinom sličnom onoj u Njemačkoj.

Irski premijer Harris podsjetio je Sunaka na sporazum postignut 2020. godine, prema kojem se Velika Britanija obvezala prihvatiti migrante koji su u Republiku Irsku ušli sa sjevera. Sunak je uzvratio da sporazum regulira samo proceduralna pitanja i ne sadrži nikakve pravno obvezujuće obveze. Konzervativni političar, kojemu prijeti smjenjivanje na skorašnjim izborima za nekoliko mjeseci, umjesto toga poziva druge države EU-a, poput Francuske, da prime nazad migrante koji su stigli u Veliku Britaniju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.