Vila Peroš sad je već ruševina. Državni inspektorat: “Oštećena je u potresu i predstavljala je opasnost. Nije na popisu pojedinačnih kulturnih dobara”

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Nacional, Čitatelj Nacionala

Vila Peroš, 119 godina stara secesijska zgrada na zagrebačkom Ribnjaku, trenutno je u postupku rušenja što je izazvalo ogorčenost mnogih susjeda, kao i građana Zagreba. Nedavno je nastavljeno njezino rušenje, bez ikakve oznake, osiguranja i zaštite radilišta te bez obavijesti susjeda, što je nacionalu.hr javio čitatelj.

Tvrtka Joning, naveo je čitatelj, dobila je narudžbu od Državnog inspektorata (navodno je, kaže, proveden javni natječaj), a rušenje se plaća iz državnog proračuna, iako zgrada nije oštećena u potresu, tvrdi on. Naglašava da zgrada nije oštećena ne potresom, nego radovima na rušenju koje je po nalogu vlasnika izvodila također tvrtka Joning još 2020. godine.

S jedne strane, kaže, postoji nalog Državnog inspektorata za “uklanjanjem potresom uništene stambene zgrade jer predstavlja opasnost”.

S druge strane, donesena je pravomoćna presuda Visokog upravnog suda kojom se potvrđuje presuda Upravnog suda u Zagrebu, odnosno Rješenje o obustavi radova na uklanjanju na građevini Ribnjak 46 i nalaže poštivanje propisanih mjera zaštite kulturnog dobra.

O događaju se za nacional.hr oglasio Državni inspektorat.

Odgovor građevinske inspekcije Državnog inspektorata prenosimo u cijelosti:

“U prvom kvartalu 2022. godine Državni inspektorat zaprimio je predstavku kojom se traži pregled zgrade koja je oštećena potresom na toj lokaciji jer predstavlja opasnost za prolaznike i okolne zgrade. Predmetna građevina nije evidentirana u popisu pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara.

Prema Zakonu o Državnom inspektoratu na predmetnoj lokaciji obavljen je inspekcijski nadzor, postavljen je službeni znak kojim se zgrada označava kao opasna građevina te je građevinski inspektor, sukladno Članku 113.a, stavak 3, zatražio izradu elaborata o ocjeni stanja građevinske konstrukcije za uklanjanje uništene zgrade.

Na osnovu dostavljenog elaborata ovjerenog od ovlaštenog statičara odabranog u postupku jednostavne nabave, te na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja, građevinski inspektor je prema Članku 113.a. st. 1 donio Rješenje kojim se uklanja potresom uništena stambena zgrada na lokaciji”, stoji u odgovoru.

“Nije na popisu pojedinačnih kulturnih dobara”

“Napominjemo kako predmetna građevina nije uvrštena na popis pojedinačnih kulturnih dobara te sukladno članku 113. a st. 5 navedeno rješenje nije trebalo biti dostavljeno elektroničkim putem na znanje Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode u Zagrebu.

Obavijest o tome objavljena je na mrežnim stranicama Državnog inspektorata u skladu s odredbama Članka 113.

Po ovoj upravnoj stvari protiv rješenja Državnog inspektorata ne vodi se upravni spor.

Nadalje, Državni inspektorat nije upoznat sa eventualnim upravnim sporovima koji se odnose na navedenu zgradu, a koje su vodila druga upravna tijela, a isto tako ishod istih ne utječe na postupak građevinske inspekcije Državnog inspektora. Način uklanjanja građevine trenutno se isto ručno obavlja zbog izbjegavanja oštećenja na susjednom objektu, stoji u odgovoru Državnog inspektorata.

Rušenje kultne Vile Peroš. Photo: Čitatelj Nacionala

Otvoreno gradilište bez službenih oznaka

Podsjetimo, nacional.hr prvi je pisao o tome kako se nastavlja rušenje gore spomenute vile bez ikakve oznake, osiguranja i zaštite radilišta te bez obavijesti susjeda.

Ranije se o istoj temi očitovao Grad Zagreb.

Rekli su da je Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode po zaprimljenoj prijavi nastavka radova rušenja Vile Peroš obavio izvid na lokaciji Ribnjak 46 u Zagrebu. Ondje su, kažu, zatekli otvoreno gradilište, bez službenih osoba i bez oznaka, skele i ograde te radnike iz JONING d.o.o. iz Zagreba, koji su ručno uklanjali dijelove pročelja i začelja zgrade, pri čemu je građevinski materijal nekontrolirano padao na dvorište, na balkon susjedne zgrade i ulicu Ribnjak. O tome su, tvrde, obavijestili i inspekcija Ministarstva kulture i medija.

“Vlasnik zgrade nije poduzeo mjere zaštite Vile Peroš koje su mu bile propisane još prije potresa, u siječnju 2020., već je u svibnju 2020. započeo nezakonito oštećivanje i uklanjanje zgrade. Predmetni su radovi obustavljeni rješenjem koje je potvrđeno i presudom Visokog upravnog suda, a o nezakonitim radovima obavještena je i građevinska inspekcija. Gradski zavod je obavio izvid na terenu i postupio tako da je obavijestio sve nadležne službe s pozivom na nadležno postupanje”, naveli su iz Grada Zagreba za Nacional.hr.

Nastavljeno rušenje Vile Peroš. Imamo odgovor Grada, a čitatelj tvrdi: “Pored mene pao je komad žbuke, mogao me pogoditi u glavu!”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.