Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, Graciela Gatti Santana i tužitelj Serge Brammertz pred Vijećem sigurnosti podnijeli su redovito polugodišnje izvješće.
Prema njegovim riječima, može se očekivati da u bliskoj budućnosti bude dovršeno prebacivanje slučaja protiv Vojislava Šešelja u Srbiju kako bi bio izveden pred nacionalni sud. Brammertz je kazao i kako je njegov ured u 2024. zaprimio više od 400 zahtjeva za pomoć nacionalnih sudova koji su preuzeli postupke za zločine počinjene u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji te istaknuo da neke države i dalje provode politiku pružanja utočišta osumnjičenima za ratne zločine kako bi izbjegli kazneni progon, prenosi HRT.
Članice Vijeća sigurnosti uglavnom su pozitivno ocijenile rad Mehanizma, s izuzetkom Rusije koja uporno traži zatvaranje tog tijela, a Mehanizam drži pristranim i selektivnim na štetu Srbije.
Srpska ministrica pravosuđa Maja Popović u svom je obraćanju uputila kritike Hrvatskoj i BiH, ustvrdivši da se na hrvatskim sudovima vode postupci za ratne zločine samo protiv Srba, dok se ne kažnjavaju se oni koji su počinili zločine nad Srbima. Zaključila je da je slično i u BiH.
Hrvatskoj je spočitnula što je zračnu luku nazvala po Franji Tuđmanu te dodala da su odgovorni za ratne zločine – Naser Olić i Ante Gotovina odlukom Tribunala slobodni.
Odmah je reagirao hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović.
“Srbija se očito tek treba suočiti s vlastitom prošlošću i shvatiti razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i gospodina Miloševića i njegovih sljedbenika, od kojih su neki i danas na vlasti u Beogradu, koji su odgovorni za agresiju“, kazao je te dodao kako Srbija i njezin usamljeni pristaša u Vijeću sigurnosti zaboravljaju da je srpska agresija na Hrvatsku, BiH i Kosovo bila sam okvir za sve zločine počinjene u regiji devedesetih godina.
Komentari