U Bruxellesu je tijeku samit Vijeća Europske unije na kojem bi europski vođe trebali donijeti povijesne odluke o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom i isporuci četverogodišnjeg paketa pomoći od 50 milijardi eura, čemu se protivi Mađarska. Jučer je stigla vijest kako je Budimpešta spremna povući veto, ako Bruxelles pristane deblokirati sva sredstva iz europskih fondova koja su zamrznuta zbog kršenja vladavine prava od strane Orbanove Vlade u Mađarskoj.
Početkom tjedna, dva mjeseca nakon izbora potvrđena je nova, proeuropska vlada Donalda Tuska, bivšeg predsjednika Vijeća Europske unije i time je nakon osam godina skinuta s vlasti konzervativno-nacionalistička stranka Pravo i pravda Jaroslawa Kaczynskog koja je opasno potkopala demokraciju i stanje ljudskih i ženskih prava u Poljskoj i od nje stvorila jednu od najproblematičnijih zemalja članica.
Ovih je dana u posjetu SAD-u bio ukrajinski predsjednik Zelenski, koji je nastojao uvjeriti republikanske senatore da nastave pomagati Ukrajini u ratu protiv ruskog agresora, ali čini se da ih nije uvjerio.
Bivša ministrica vanjskih poslova i bivša predsjednicom HNS-a, Vesna Pusić komentirala je na početku razgovora za Radio Nacional kao Gošća dana stav Mađarske koja uporno blokira otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom: “Mađarska je postala problem Europske unije i već neko vrijeme ukazuje na jedan nedostatak o kojem nitko nije razmišljao, a to je može li se neka zemlja suspendirati iz članstva. Mađarska već nekoliko godina za redom nije više u međunarodnim klasifikacijama svrstana kao demokratska zemlja, dakle, ima autoritarnu vlast. Svakako je mađarski premijer Orban blizak i to otvoreno, ruskom predsjedniku Putinu. To je jedan od onih slučajeva kada se čovjek jako obogatio na vlasti. Prijedlozi zaključaka su da se otvore pregovori s Ukrajinom i Moldavijom, da se otvore i pregovori sa BiH, ali onda kada se ispune preduvjeti. To je onako fluidno. Spominje se još Gruzija za koju se predlaže da dobije kandidacijski status i Sjeverna Makedonija koju se potiče da donese ustavne promjene kako bi se završilo otvaranje pregovora.”
Uz Mađarsku, Vesna Pusić apostrofirala je još jednu zemlju koju bi po njezinom mišljenju trebalo pratiti, a to je Austrija: “Ona u ispitivanjima javnog mnijenja i u ponašanju političkog vodstva pokazuje bliski odnos, recimo to, pozitivni odnos prema Rusiji i prilično rezerviran odnos prema integraciji Ukrajine. To se ne odnosi na Zapadni Balkan. Austrija podržava integraciju zemalja Zapadnog Balkana. Kao što znamo između tih šest država postoje vrlo različiti stavovi. U međuvremenu dogodilo se da neke države više neće ili barem u ovom času nisu orijentirane prema europskoj integraciji i tu mislim u prvom redu na sadašnje vodstvo u Srbiji.”
Komentari