Odvjetnica Vesna Alaburić u utorak je komentirala odluku Ustavnog suda o covid potvrdama. Velikom većinom sud je odlučio da su covid potvrde u skladu s Ustavom, a odvjetnica kaže da je za nju to očekivano.
Komentirajući kako će ova odluka utjecati na provedbu referenduma, za N1 je rekla: “Možda ne na provedbu, ali ovisno o obrazloženju može utjecati na tijek referenduma. Ne mislim da postoje utabane staze, a da bilo što meritorno kažemo o mogućoj odluci, trebala bih vidjeti zahtjeve za ocjenu ustanovnosti. Sama činjenica da se traži ocjena ustavnosti odluke temeljene na zakonu, sklona sam vjerovati da će Ustavni sud reći da covid-potvrde kao takve nisu neustavne.”
Objasnila je razliku između 16. i 17. članka te po kojima bi se trebalo voditi kad se odlučuje o covid-potvrdama i drugim mjerama. “Mislim da mi jesmo u okviru 17. članka. Tema su ljudska prava – postoje apsolutna (ona koja se nikad ne mogu promijeniti niti ograničiti, definirana su člankom 17 – pravo na život, sloboda savjesti, sloboda misli itd.) i relativna. Relativna ljudska prava možemo ograničiti. Propisano je da to mora biti učinjeno zakonom, radi legitimnog cilja i neopohodno u demokratskom društvu. No, sloboda izražavanja je relativno ljudsko pravo što znači da se može ograničiti – zakonom o medijima, pravilima, kaznama, to su redovne situacije i propisi koji se donose na temelju članka 16 koji uređuje ograničavanje ljudskih prava u svakodnevnom životu”.
Dodala je da su sva ograničenja dodarnih prava, pa tako i covid potvrde, povezane s člankom 17, ‘htio to netko priznati ili ne’. “Članci 16 i 17 nisu alternativni u smislu da bilo koja vlada kaže da će dodatna ograničenja ljudskih prava propisati po članku 16 i briga me za članak 17. Članak 16 je za svakodnevne situacije, a članak 17 za izvanredne”, rekla je.
Smatra da je drugo referendumsko pitanje neustavno jer Sabor ima u Ustavom precizno definirane ovlasti i za razliku od Vlade ne možete zakonom Saboru dodavati nove ovlasti. “Sabor nije ovlašten donositi ad hoc odluke za pojedine situacije i mislim da bi bilo neprimjereno u izvanrednoj situaciji dopustiti da danima vodimo saborske rasprave hoće li ljudi trebati nositi maske, mislim da to treba odlučivati izvršna vlast. Sabor će definirati pravila igre za izvanredne situacije, a izvršna vlast će prema tom zakonu donositi konkretne odluke”, rekla je i dodala da covid potvrde trebaju ostati u nadležnosti izvrđne vlasti.
Vesna Alaburić je komentirala i pojam ‘stožerokracije’. “Stožer je ovlašten donositi odluke o konkretnim mjerama, ali sve one su bazirane na zakonu koji je Sabor donio. Nema riječi o stožerokraciji, to je politički efektan termin i razumijem zašto ga oporba koristi, ali nije osnovan”, rekla je i zaključila da Saboru zamjera što se nisu uvela pravila da Stožer i Vlada podnose izvješća o stanju, poduzetim mjerama i slično.
Komentari