VESELKO GABRIČEVIĆ ‘Prava je istina da je NATO pomagao Hrvatskoj već od kraja 1994. iako Hrvatska tada nije bila njegova članica’

Autor:

26.10.2024., Zagreb - Veselko Gabricevic, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Veselko Gabričević, umirovljeni general Hrvatske vojske i zastupnik u Saboru RH u koji je ušao na izbornoj listi HDZ-a, govori zašto je dao potporu slanju dvojice hrvatskih časnika u NATO-ovu misiju NSATU za pomoć Ukrajini u njemački Wiesbaden

S umirovljenim generalom Veselkom Gabričevićem, 76-godišnjim saborskim zastupnikom i predsjednikom Hrvatske stranke umirovljenika koji je u Sabor ušao na izbornoj listi HDZ-a, razgovarali smo u povodu prošlotjedne sjednice saborskog Odbora za obranu o slanju dvojice hrvatskih časnika u NATO-ovu misiju NSATU za pomoć Ukrajini u njemački Wiesbaden. Sjednica je održana uoči glasanja o tom Vladinom prijedlogu na plenarnoj sjednici Sabora, za što je potrebna dvotrećinska većina glasova saborskih zastupnika zbog protivljenja predsjednika Zorana Milanovića tom prijedlogu u jeku kampanje za predsjedničke izbore. Nakon te sjednice voditelj saborskog izaslanstva pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dario Hrebak uputio je prošloga petka s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku Androm Krstulovićem Oparom zajedničko pismo zamjeniku glavnog tajnika NATO-a Borisu Rugeu. U pismu ga pozivaju da u srijedu, 30. listopada, govori i na zajedničkoj sjednici tog saborskog izaslanstva i Odbora za vanjsku politiku kako bi i saborske zastupnike iz oporbe informirao o aktivnostima misije NSATU.

NACIONAL: Govoreći na sjednici saborskog Odbora za obranu o Vladinom prijedlogu za odlazak dvojice časnika u NATO-ovu misiju NSATU za obuku ukrajinskih vojnika u njemački Wiesbaden, osporavali ste tezu nekih saborskih zastupnika da je Hrvatskoj bila uskraćena pomoć Amerike i NATO-a sve do vojno-redarstvenih akcija Bljesak i Oluja. Kada je zapravo počela stizati pomoć saveznika u Hrvatsku?

Objasnit ću vam iz prve ruke kako je sve to bilo. Krajem 1994. godine došla je delegacija umirovljenih časnika američke vojske iz MPR-a, na čelu s umirovljenim generalom Griffithsom. Primio sam ih, a tada sam bio zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta „Petar Zrinski“. Upoznao sam ih sa svime što bi nama trebalo, kao i s time što sam radio u Hrvatskoj vojsci. Oni su mene upoznali sa svojim životopisima. Tražio sam da nam prenesu svoja znanja i iskustva o tome kako NATO priprema vojne operacije, obrambene i napadne.

NACIONAL: Koliko je to bilo različito od onoga što ste vi dotad naučili na Vojnoj akademiji?

Iskreno, nisu to bile neke velike razlike. Sve vojske slično ratuju samo je pitanje kojim sredstvima. Oni su izvodili tečajeve za naše časnike. Nije njihova temeljna zadaća bila široko davati vojna znanja, nego da se Hrvatska vojska demokratizira koliko je to za vojsku moguće. Da vojnici više razumiju i što je to višestranačje, što znači taj novi sustav. Mi smo prešli iz jednopartijskog sustava u višestranačje, a vojnici su bili u ratu i nisu vodili puno računa o novim političkim strankama. Nisu se vojnici tih godina, posebno ‘91. i ‘92., previše time bavili. Uz vojna, bilo je dosta i političkih predavanja.

NACIONAL: Koliko su uspjeli osvijesti časnike, pa i vas, na tim predavanjima?

Mene nije trebalo osvješćivati ni o čemu. Meni je sve bilo jasno, a nisam ni išao na te tečajeve, imao sam dovoljno prakse. Oni časnici koji se nisu bavili vojskom prije Domovinskog rata, išli su na te tečajeve 1994. godine. Poslije toga Hrvatska vojska izvela je dvije velike operacije Bljesak i Oluju….

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.