Prošloga petka održan je tradicionalni prijem u povodu pravoslavnog Božića, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća, pod nazivom ‘Hristos se rodi – Vaistinu se rodi!’.
Na prijemu je sudjelovao premijer Andrej Plenković u pratnji četiri svoja ministra, dok je iz Republike Srbije stiglo izaslanstvo na čelu sa ministrom vanjskih poslova Ivicom Dačićem, koji je od srpskog predsjednika Aleksandra Vučića dobio zadatak da poradi na zatopljavanju odnosa između naše dvije države.
Uz Dačića, u Zagreb je stigla i srpska ministrica za eurointegrcije Tanja Mišćević, kao i ministar za manjinska i ljudska prava, Tomislav Žigmanov, kao i čelnik Srpske pravoslavne crkve Porfirije. Među uzvanicima bio je i Veran Matić, dugogodišnji novinar i urednik kultnog radija B92, trenutačni predsjednik Asocijacije nezavisnih elektroničkih medija, koji je 2018. godine imenovan Specijalnim izaslanikom predsjednika Republike Srbije za pitanja nestalih.
Matić je, između ostalog, i predsjednik Komisije za istraživanje ubojstava novinara, član Stalne radne grupe za sigurnost novinara i Radne grupe za zaštitu i sigurnost novinara Vlade Republike Srbije, a intenzivno se bavi i humanitarnim radom i kao takav je predsjednik Fonda B92, koji je u posljednjih desetak godina organizirao niz velikih humanitarnih akcija. Izvršni je direktor i Srpskog filantropskog foruma, preko kojeg je pokrenuo akciju pomoći Ukrajini.
Veran Matić u utorak je gostovao na Radio Nacionalu, gdje je komentirao poruke s prijema SNV-a, izjavama Milorada Pupovca, kao i činjenici da je Tomislav Žigmanov prvi ministar iz redova Hrvata u jednoj srpskoj Vladi.
Istaknuo je kako mu je bilo drago kad je shvatio da će se skupiti tako visoka delegacija iz Srbije. “Pojavila se politička volja da se pokrene proces odmrzavanja veza”, rekao je Matić Zrinki Vrabec Mojzeš.
Govorio je i o najbolnijem neriješenom pitanju – pitanju nestalih. Naglasio je da je svaki mali pomak njemu osobno važan jer stvara preduvjet za iskorak oko pitanja nestalih.
“Ovo je situacija u kojoj bi možda predstavnici nacionalnih manjina biti inicijatori dinamičnije priče oko nestalih”, poručio je i naglasio da je potreban novi model i formacija specijalnih timova koji bi obišli arhive u Srbiji.
Između ostalog, Matić je rekao i da se Hrvatska ‘praktički brzo’ udaljila od Balkana, istočne Europe. Ulazak u eurozonu i Schengen, smatra, mogao bi pomoći zajedničkim interesima i projektima na kojima se može zajednički raditi, a kao primjer dao je prugu Zagreb – Beograd.
“Tu bi se mogli angažirati EU fondovi. Kako nije bilo dogovora, Srbija sada radi prugu prema Mađarskoj, Budimpešti”, poručio je.
Uz sudjelovanje Privredne komore Srbije, Matić je sa Srpskim filantropskim forumom organizirao akciju za pomoć Ukrajini. Iako su, kaže, prikupili najviše u Srbiji – nije zadovoljan. “Uvijek može više i bolje”, naglasio je te na kraju rekao da je proruski sentiment kojim je srpska javnost bombardirana često na razini kakve nema ni u nekim dijelovima Rusije.
Cijelo gostovanje poslušajte u nastavku:
Komentari