Veran Matić: “Potraga za nestalima stoji, potrebni su zajednički timovi”

Autor:

04, August, 2021, Belgrade - On the occasion of marking the anniversary of the tragic events in the Croatian military operation Storm, the Association of Families of Missing and Killed Persons "Suza" organized a press conference on "Storm, unpunished crime - the process of searching for missing persons is slowing down". Veran Matic. Photo: Mateja Stanisavljevic/ATAImages

04, avgust, 2021, Beograd - Povodom obelezavanja godisnjice tragicnih dogadjaja u hrvatskoj vojnoj akciji Oluja, Udruzenje porodica nestalih i poginulih lica "Suza" organizovalo je konferenciju za novinare sa temom "Oluja, nekaznjeni zlocin – proces trazenja nestalih sve usporeniji". Photo: Mateja Stanisavljevic/ATAImages

Mateja Stanisavljevic/ATAImages/PIXSELL

Država Srbija se treba ispričati što nije učinkovitija u pronalaženju nestalih, poručio je u srijedu izaslanik srbijanskog predsjednika za rješavanje problema nestalih s Hrvatskom Veran Matić, konstatirajući da za tri godine nije vidio nijedan podatak koji je doveo do pronalaženja nestalih.

Matić je na konferenciji „Oluja, nekažnjeni zločin – proces traženja nestalih sve usporeniji“, u organizaciji Udruženja obitelji nestalih i poginulih „Suza“ poručio da se “mora promijeniti način rada na obje strane, jer postoji zastoj u procesu pronalaženja nestalih i njihovoj identifikaciji”, objavila je agencija FoNet.

U prvom planu treba biti potraga za nestalima, a ne za ratnim zločincima. Prioritet je pronalazak tijela, njihova ekshumacija i pokop, naglasio je Matić.

On je izjavio kako je “važno napraviti zajedničke timove s Hrvatskom”, te uključiti međunarodne institucije, poput Međunarodnog odbora Crvenog križa.

Ljiljana Krstić iz Povjerenstva za nestale osobe priopćila je podatak da se 1.850 osoba vode kao nestale u akciji “Oluja” iz 1995. godine.

Od tog broja je oko 1.200 osoba bilo starije od 60 godina, a 540 su žene, rekla je Krstić, navodeći da je registrirano 36 grobnih mjesta.

Ekshumirano je 1.050 tijela, a oko 700 identificirano, pa se za još 350 čeka potvrda identifikacije, rekla je Krstić, ustvrdivši da su ove godine identificirane samo dvije nestale osobe.

U mrtvačnici u Zagrebu se nalazi 896 tijela, a sigurni smo da se u oko 400 slučajeva radi o osobama srpske nacionalnosti, citirala je agencija FoNet članicu Povjerenstva za nestale osobe.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.