VELIKO ‘DA’ ZA ‘NE’ Kako naučiti reći ‘ne’ bez osjećaja krivnje?

Autor:

Pexels

Je li vam se ikada dogodilo da želite reći “ne”, a iz usta izađe “da”? Reći “ne” mnogima je izazov pa čak i nemoguća misija. Zbog čega osjećamo krivnju kada nekoga odbijemo?

Zato što kvarimo sliku o sebi. Komuniciramo na van da nismo kolegijalni, ljubazni, da nismo timski igrač, da smo lijeni i ne želimo preuzeti odgovornost i nešto napraviti.

Također, strahujemo da ćemo uvrijediti tog nekog koji traži uslugu ili pomoć od nas te mu poručiti odbijanjem da nismo toliko bliski koliko misli. No, je li zaista tako ili se sve to odvrti samo u našoj glavi kada odlučimo reći (ali ne izgovorimo) “ne”?

U konačnici zar ne bismo trebali moći odbiti nekoga tko nam je blizak baš zbog toga što se u tom odnosu osjećamo sigurnima i znamo što ta osoba misli o nama?

Kako naučiti reći ‘ne’?

Prvo “ne”

Krenite s jednostavnim “ne”. To su one odbijenice trgovcima koji vam pokušavaju preskupo nešto prodati – na tržnici, u trgovini ili pak agentima teleprodaje. Kada vas nazovu nepoznati ljudi s namjerom da vam nešto prodaju, pristojno ih odbijte.

Kupite vrijeme

Ako imate naviku reći “da” kada ste stavljeni pred gotov čin ili vas netko nešto iznenada pita i ne znate se snaći pa pristanete, pronađite način da kupite vrijeme.

Možete reći, na primjer: “Pusti me da razmislim o tome i javit ću ti se” ili: “Dopustite mi da provjerim i odgovorit ću vam porukom”. Tako možete u miru promisliti i, odlučite li odbiti, učiniti to onako kako vam najviše odgovara – porukom, emailom, pozivom ili uživo.

Govor tijela

Važno je uskladiti svoj govor tijela s onim što govorite verbalno. To može značiti osmijeh, naginjanje naprijed ili rastanak uz zagrljaj kako biste pokazali toj drugoj osobi da odbijanje nije osobno (ako nije). Pokušajte izbjeći govor tijela koji ukazuje na to da ste nervozni ili ranjivi, na primjer, izbjegavanje kontakta očima.

Ne morate se opravdavati

U većini situacija ne morate opravdavati svoje “ne”. Pretjerano objašnjavanje razloga zbog kojih ste nešto ili nekoga odbili izazvat će kontraučinak – osjećat ćete se krivima, ai oni kojima se opravdavate steći će dojam da osjećate krivnju i posumnjati u vaše motive.

Naučite prihvatiti ‘ne’

Kako biste mogli reći “ne” i pritom se ne osjećati loše, treba naučiti prihvatiti odbijanje. Prije svega, to znači ne vršiti pritisak na druge i naučiti formulirati svoje zahtjeve tako da osobi kojoj ih upućujete date priliku da vas odbije, a da se i sama pritom ne osjeća loše. Također, ne naljutiti se na onoga tko vas odbije.

Zašto je dobro govoriti ‘ne’

Postoji niz pozitivnih stvari koje ova negacija sa sobom nosi. Ako svemu kažete da, naviknut ćete ljude da ste im uvijek na raspolaganju te će često tražiti nešto od vas.

Neprestano udovoljavanje drugima dovest će do izgaranja, neravnoteže između posla i privatnog života, osjećaja da vas netko iskorištava i gubitka autonomije. Ne zaboravite, svaki put kada nečemu kažete “da”, nečemu drugome kažete “ne”.

Možda zbog neke vama sasvim nevažne obveze koju ste preuzeli na sebe, ugrožavate ljubavnu vezu ili zanemarujete svoju obitelj i jako puno toga stavljate na kocku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.